فیزیوتراپی چیست

فیزیوتراپی چیست درمانی برای بازگرداندن، حفظ و استفاده حداکثری از تحرک، عملکرد و رفاه بیمار است. فیزیوتراپی از طریق توان‌ بخشی جسمانی، پیشگیری از آسیب و سلامت و تناسب اندام کمک می‌کند.

فیزیوتراپی چیست و انواع آن

در مقاله فیزیوتراپی چیست به تعریف فیزیوتراپی و انواع آن در فیزیوتراپی ایرانیان به عنوان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان میپردازیم.فیزیوتراپی چیست ؟ به بازگرداندن حرکت و عملکرد هنگامی که فردی تحت آسیب، بیماری یا ناتوانی قرار می‌گیرد، کمک می‌کند. در فیزیوتراپی، متخصصان آموزش دیده، عملکرد بدنی غیرطبیعی مربوط به مثلاً آسیب، ناتوان، بیماری یا شرایط را ارزیابی و درمان می‌کنند. درواقع فیزیوتراپیست، یک پزشک متخصص آموزش دیده و دارای مجوز است که در تشخیص ناهنجاری‌های جسمی، بازیابی عملکرد و تحرک بدنی، حفظ عملکرد بدنی و ارتقاء فعالیت بدنی و عملکرد مناسب تجربه دارد.

فیزیوتراپیست مجاز را می‌توان در طیف وسیعی از مراقبت‌های بهداشتی ازجمله مطب‌های سرپایی، مراکز خصوصی، بیمارستان‌ها، مراکز توان‌بخشی، خانه‌های سالمندان، بهداشت خانه، ورزش و تناسب اندام، مدارس، آسایشگاه‌ها، محیط‌های شغلی، سازمان‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی یافت. فیزیوتراپی ممکن است یک گزینه مستقل باشد یا از سایر درمان‌ها پشتیبانی کند. برخی از بیماران توسط پزشک به فیزیوتراپ ارجاع داده می‌شوند، اما برخی دیگر خود به دنبال درمان هستند. از هر روشی که بیمار به فیزیوتراپ مراجعه کند، می‌تواند انتظار درمان داشته باشد. در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر این روش درمانی از جمله انواع فیزیوتراپی و فواید آن می‌پردازیم.

فیزیوتراپی چیست

فیزیوتراپی چیست و انواع فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند یک تجربه دگرگون کننده و راهی تضمین‌شده برای تسکین فوری هرگونه درد یا آسیب و دستیابی به عملکرد بهتر اندام باشد. مهم نیست در چه زمانی از زندگی از آن استفاده می‌کنید. شما ممکن است از نوع تأثیر فیزیوتراپی شگفت‌زده شوید. فیزیوتراپی، رشته‌ای است که طی سالیان متمادی توسعه‌یافته است و درمانگران فیزیوتراپی می‌توانند به طرق مختلف و با چالش‌های مختلف، کمک کنند. در اینجا تعدادی از آن‌ها ذکر شده است:

فیزیوتراپی ارتوپدی – فیزیوتراپی چیست و انواع آن

فیزیوتراپی اسکلتی، آسیب‌های اسکلتی عضلانی، شامل عضلات، استخوان‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها را درمان می‌کند. برای شرایط پزشکی مانند شکستگی، پیچ‌خوردگی، تاندونیت، بورسیت، مشکلات مزمن پزشکی و توان‌بخشی یا بهبودی از جراحی ارتوپدی، مناسب است. بیماران ممکن است با تمرینات قدرتی، تمرینات حرکتی و سایر روش‌ها، تحت درمان قرار گیرند.

فیزیوتراپی سالمندی

با افزایش سن، متابولیسم ما کند می‌شود و چندین مشکل اساسی شروع به برجسته شدن می‌کند. برای جلوگیری از این امر یا مدیریت علائم قبلی، فیزیوتراپی سالمندی می‌تواند در حفظ سلامت در سال‌های بعد ما ضروری باشد. فیزیوتراپی سالمندی به ما کمک می‌کند تا از ماهیچه‌های خود به ‌گونه‌ای استفاده کنیم تا به طور مؤثر کار کنیم و احتمال صدمات در دوران سالمندی را کاهش دهیم.

در واقع فیزیوتراپی سالمندی، می‌تواند به بیماران مسن که مبتلا به شرایطی هستند که بر تحرک و عملکرد بدنی آن‌ها تأثیر می‌گذارد، کمک کند، از جمله: آرتریت، پوکی استخوان، بیماری آلزایمر، تعویض مفصل ران و مفصل، اختلالات تعادل و بی‌اختیاری. این نوع مداخله با هدف بازگرداندن تحرک، کاهش درد و افزایش سطح آمادگی جسمانی انجام می‌شود.

فیزیوتراپی عصبی

فیزیوتراپی عصبی می‌تواند به افراد مبتلا به اختلالات عصبی و شرایطی مانند بیماری آلزایمر، آسیب مغزی، فلج مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، آسیب نخاعی و سکته مغزی کمک کند. درمان ممکن است افزایش واکنش اندام، درمان فلج و افزایش معکوس قدرت عضلات را با کاهش آتروفی عضلات هدف قرار دهد.

فیزیوتراپی قلبی-ریوی

فیزیوتراپی قلبی-ریوی در مورد ایجاد استقلال در صورت داشتن مشکل جدی قلبی عروقی یا ریوی، مشکل در قلب یا گردش خون است. این مشکلات می‌تواند شامل حملات قلبی یا فیبروز ریوی باشد و فیزیوتراپی می‌تواند به شما در تقویت قدرت در عضلات کلیدی و بهبود استقامت شما کمک کند. در درازمدت، فیزیوتراپی قلبی-ریوی برای کمک به شما در ایجاد استقلال، طراحی شده است.

فیزیوتراپی کودکان

بسیاری از خدمات مختلف اطفال که برای نوزادان و کودکان ارائه می‌شود، اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد. بسیاری از این درمان‌ها و خدمات به بهبود رشد و نمو کودک از نظر روحی و جسمی کمک می‌کند. یکی از این خدمات فیزیوتراپی کودکان است. هرگز تصور نمی‌شود که فرزندان خود را نزد فیزیوتراپ ببرید، اما این مزایای زیادی دارد:

 • بهبود مهارت‌های حرکتی
 • مقابله با ناتوانی‌های مادرزادی، تأخیر در رشد و اختلالات ژنتیکی
 • بهبودی از آسیب‌های ورزشی، درد و ضربه به سر
 • عادی‌سازی حرکت
 • ایجاد قدرت، تعادل و استقامت

درمان مراقبت از زخم

این نوع درمان می‌تواند با بهبود گردش خون، این اطمینان را حاصل کند که یک زخم بهبودیافته، اکسیژن و خون کافی دریافت می‌کند. فیزیوتراپی ممکن است شامل استفاده از درمان‌های دستی، تحریک الکتریکی، فشرده‌سازی و مراقبت از زخم باشد.

درمان دهلیزی

توان‌بخشی دهلیزی نوعی فیزیوتراپی است که بر بازسازی تعادل کل بدن افراد تمرکز دارد. متخصص به شما کمک می‌کند تعادل بدن خود را تنظیم کنید. در نتیجه، افزایش عملکرد کلی بدنی و همچنین ایجاد استحکام بیشتر بدن حاصل می‌شود. تعادل، نقش بسزایی در فعالیت‌های روزمره ما دارد. توان‌بخشی دهلیزی بر سلامت گوش داخلی متمرکز است که نقش بسزایی در تعادل بدن انسان دارد. بدون در نظر گرفتن مسئله تعادل، می‌تواند باعث سرگیجه مزمن، سرگیجه و سایر شرایط شود.

توان‌بخشی لگن

توان‌بخشی لگن می‌تواند به درمان بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع، فوریت ادراری و درد لگن در مردان و زنان در نتیجه جراحات یا جراحی یا به دلیل شرایط خاصی کمک کند.

انواع دیگر فیزیوتراپی

به غیر از درمان‌های فیزیکی، درمان فیزیوتراپی ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

 • سونوگرافی برای تقویت جریان خون و بهبود با گرم کردن تاندون‌ها، ماهیچه‌ها و بافت‌ها
 • فونوفورز از اولتراسوند برای ارائه داروهای خاص مانند استروئیدهای موضعی استفاده می‌کند. این می‌تواند وجود التهاب را کاهش دهد.
 • تحریک الکتریکی یاE-stim که از الکترودهای موضعی روی پوست برای کاهش درد و افزایش قابلیت‌های عملکردی استفاده می‌کند. یکی از انواع محرک‌های الکترونیکی، تحریک الکتریکی عصبی زیرپوستی (TENS) است. گاهی اوقات، داروهای ضدالتهابی با روش‌های خاص تحریک، مورد استفاده قرار می‌گیرند و به آن یونتوفورزیس گفته می‌شود.
 • گرما، گرمای مرطوب و سرما درمانی
 • نوردرمانی که در آن از چراغ‌ها و لیزرهای مخصوص برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود.

فواید فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به افراد در هر سنی که شرایط پزشکی، بیماری یا آسیب‌هایی دارند که به ‌طور منظم توانایی حرکت و عملکرد آن‌ها را محدود می‌کند، کمک می‌کند. یک برنامه فیزیوتراپی، می‌تواند به افراد کمک کند تا به سطح قبلی عملکرد خود بازگردند و فعالیت‌ها و تغییر شیوه زندگی را از سر بگیرند، این می‌تواند از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کرده و سلامت کلی و رفاه را بیمار را بهبود بخشد. مواردی که باعث شده است تا فیزیوتراپی به ‌عنوان یکی از روش‌های درمانی، مطرح باشد، عبارت‌اند از:

کاهش یا از بین بردن درد

تمرینات درمانی و تکنیک‌های درمانی دستی بر روی مفاصل و بافت نرم یا درمان‌هایی مانند سونوگرافی، ضربه زدن یا تحریک الکتریکی، می‌تواند به تسکین درد و بازگرداندن عملکرد ماهیچه‌ها و مفاصل برای کاهش درد کمک کند. چنین درمان‌هایی همچنین می‌توانند از بازگشت درد جلوگیری کنند.

کاهش نیاز به جراحی

اگر فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا درد را از بین ببرید یا از آسیب بهبود پیدا کنید، ممکن است نیازی به جراحی نباشد و حتی در صورت نیاز به جراحی، ممکن است از فیزیوتراپی قبل از جراحی بهره‌مند شوید. اگر قرار است جراحی قوی‌تر و در وضعیت بهتری داشته باشید، پس ‌از آن در بسیاری از موارد سریع‌تر بهبود می‌یابید. همچنین، با اجتناب از جراحی، هزینه‌های درمانی نیز کاهش می‌یابد.

بهبود تحرک

اگر در ایستادن، راه رفتن یا حرکت، مشکل دارید، فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند. حرکات کششی و تقویتی به بازیابی توانایی حرکت شما کمک می‌کند. درمانگران فیزیوتراپی می‌توانند به درستی افراد را با عصا یا هر وسیله کمکی دیگر آموزش دهند. با سفارشی کردن برنامه مراقبت فردی، هر فعالیتی که برای زندگی افراد مهم است را، می‌توان تمرین کرد و برای اطمینان از حداکثر عملکرد و ایمنی، با یکدیگر تطبیق داد.

 کمک به بهبودی پس از سکته مغزی

از دست دادن درجه‌ای از عملکرد و حرکت پس از سکته مغزی، معمول است. فیزیوتراپی به تقویت نقاط ضعیف بدن و بهبود راه رفتن و تعادل کمک می‌کند. درمانگران فیزیوتراپی همچنین می‌توانند توانایی بیماران سکته مغزی را برای انتقال و جابجایی در رختخواب افزایش دهند تا بتوانند در خانه مستقل‌تر شده و از مراقبت از آن‌ها برای دستشویی رفتن، حمام، لباس پوشیدن و سایر فعالیت‌های روزمره بکاهند.

بهبود یا جلوگیری از آسیب‌های ورزشی

درمانگران فیزیوتراپی می‌دانند که چگونه ورزش‌های مختلف می‌توانند خطر ابتلا به انواع خاصی از آسیب‌ها را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند برنامه‌های ورزشی مناسب بازیابی یا پیشگیری را برای شما طراحی کنند تا از بازگشت ایمن به ورزش خود اطمینان حاصل کنید.

بهبود تعادل بدنی

وقتی فیزیوتراپی را شروع می‌کنید، از نظر خطر افتادن، ایمن می‌شوید. اگر شما در خطر افتادن هستید، درمانگران، تمریناتی را ارائه می‌دهند که با خیال راحت و با دقت، تعادل شما را به چالش می‌کشد تا راهی برای تقلید از موقعیت‌های واقعی زندگی باشد. درمانگران همچنین با تمریناتی برای بهبود هماهنگی و دستگاه‌های کمکی برای کمک به راه رفتن ایمن به شما کمک می‌کنند. هنگامی ‌که مشکل تعادل به دلیل مشکل در سیستم دهلیزی فرد ایجاد می‌شود، فیزیوتراپیست ها می‌توانند مانورهای خاصی را انجام دهند که به سرعت عملکرد مناسب دهلیزی را بازیابی کرده و علائم سرگیجه را کاهش داده و از بین ببرد.

کنترل و مدیریت دیابت و بیماری‌های عروقی

به عنوان بخشی از برنامه کلی مدیریت دیابت، ورزش می‌تواند به طور مؤثر قند خون را کنترل کند. علاوه بر

این، افراد مبتلا به دیابت ممکن است در پاهای خود، احساس گزگز شدن و یا سوزش داشته باشند. درمانگران

فیزیوتراپی می‌توانند به این بیماران در زمینه مراقبت مناسب از پا کمک کرده و آن‌ها را آموزش دهند تا از

مشکلات پیش رو، جلوگیری کنند.

بهبود و مدیریت آرتروز و پوکی استخوان

با افزایش سن افراد ممکن است دچار آرتروز یا پوکی استخوان شوند یا نیاز به تعویض مفصل داشته باشند.

فیزیوتراپیست ها به بیماران در بهبودی پس از تعویض مفصل کمک می‌کنند و شرایط آرتروز یا پوکی استخوان

را به صورت محافظه‌کارانه مدیریت می‌کنند.

کنترل بیماری‌های قلبی و ریوی

در حالی که بیماران ممکن است توان‌بخشی قلبی را پس از حمله یا عمل قلبی تکمیل کنند، شما همچنین

ممکن است فیزیوتراپی دریافت کنید، اگر عملکرد روزانه شما تحت تأثیر قرار گیرد. برای مشکلات ریوی، فیزیوتراپی

می‌تواند کیفیت زندگی را از طریق تمرینات تقویتی و تنفسی بهبود بخشد و به بیماران کمک کند تا عملکرد مناسبی

در ریه‌های خود داشته باشند.

مدیریت سلامت زنان

زنان، نگرانی‌های سلامتی خاصی دارند، مانند بارداری و مراقبت‌های بعد از زایمان. درمانگران فیزیوتراپی

می‌توانند مدیریت تخصصی مسائل مربوط به سلامت زنان را ارائه دهند. علاوه بر این، فیزیوتراپی می‌تواند

درمان تخصصی برای: بی‌اختیاری روده، سرطان سینه، یبوست، فیبرومیالژیا، درد لگن و بی‌اختیاری ادرار را ارائه دهد.

شرایطی که تحت درمان فیزیوتراپی قرار می‌گیرند

درمانگران فیزیوتراپی بسته به تخصص خود، می‌توانند طیف گسترده‌ای از شرایط پزشکی را درمان کنند.

برخی از شرایطی که می‌توانند از این نوع درمان بهره‌مند شوند، عبارت‌اند از:

 • شرایط قلبی ریوی، مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) ، فیبروز کیستیک (CF) و سکته پس از میوکارد (MI)
 • درمان با دست برای بیماری‌هایی مانند سندرم تونل کارپ و انگشت ماشه‌ای
 • اختلال عملکرد اسکلتی عضلانی مانند کمردرد، پارگی روتاتور کاف و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
 • شرایط عصبی مانند سکته مغزی، ضایعات نخاعی، بیماری پارکینسون، مولتیپل اسکلروزیس، اختلال عملکرد دهلیزی و آسیب‌های مغزی
 • شرایط اطفال مانند تأخیر در رشد، فلج مغزی و دیستروفی عضلانی
 • آسیب‌های مرتبط با ورزش مانند ضربه‌مغزی
 • سلامت زنان و اختلال عملکرد کف لگن، مانند بی‌اختیاری ادرار
 • سوختگی، مراقبت از زخم و زخم‌های دیابتی

پیدا کردن درمانگر فیزیوتراپی مناسب

یافتن یک درمانگر فیزیوتراپی مناسب می‌تواند شامل عوامل مختلفی از جمله پذیرش بیمه، تخصص و دلیل

درمان و موقعیت جغرافیایی باشد. شرکت‌های بیمه اغلب لیستی از مکان‌های فیزیوتراپی دارند که در

برنامه‌های درمانی خاص شرکت می‌کنند. سایر ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی نیز ممکن است لیستی از مراکز

فیزیوتراپیس در ناحیه‌ای را که توصیه می‌کنند، داشته باشند.

کلام پایانی

همان‌گونه که اشاره شد، فیزیوتراپی از تکنیک‌های فیزیکی برای بهبود حرکت، کاهش درد و سفتی، تسریع

روند بهبود و افزایش کیفیت زندگی استفاده می‌کند. فیزیوتراپیست ها طیف وسیعی از بیماری‌ها را با

استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، سیستم قلبی عروقی، اعصاب و سایر قسمت‌ها و سیستم‌های بدن تشخیص

و مدیریت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به افراد در مدیریت بیماری‌های مزمن کمک کنند، توصیه‌هایی برای

شیوه زندگی ارائه دهند، تمرینات و کمک‌هایی را برای کمک به افراد در مدیریت بهتر تجویز کنند و توصیه‌هایی را ارائه دهند.

بهترین فیزیوتراپی در اصفهان فیزیوتراپی ایرانیان با پیشرفته ترین و مجهزترین

دستگاه های روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان    فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پست های مرتبط