[rev_slider slidertitle=”Home Slider 1″ alias=”home-slider-1″]
فیزیوتراپی بارداری

فیزیوتراپی بارداری

انجام فیزیوتراپی در دوران بارداری

فیزیوتراپی نقش گسترده ای در دوران بارداری ، زایمان و پس از زایمان دارد . با انجام فیزیوتراپی می توانید از بسیاری ازمشکلات و بیماری ها جلوگیری کنید . یک زن باردار می‌تواند با برگزاری کلاس‌های خاص دوران بارداری و دادن آگاهی‌های لازم و انجام فعالیتهای ورزشی مناسب سلامت جسمانی خود و جنینش را تا حدود زیادی تضمین کند.

نقش فیزیوتراپی در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان و همچنین در ناراحتی‌های زنان و زایمان بسیار گسترده است. تمرینات ورزشی مناسب و آگاهی از چگونگی انجام فعالیت‌های روزمره میتواند نقش بسزایی در سلامت جسمی و حتی روحی  بانوان جامعه داشته باشد و از بروز بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها جلوگیری کند. یک زن باردار می‌تواند با برگزاری کلاس‌های خاص دوران بارداری و دادن آگاهی‌های لازم و انجام فعالیتهای ورزشی مناسب سلامت جسمانی خود و جنینش را تا حدود زیادی تضمین کند.

یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری کمر درد است .در فیزیوتراپی با استفاده از مدالیته های بسیار مناسب و مفید هم چون کینزیوتیپ ، تنس، اولتراسوند و… و ورزش های متناسب با نوع کمردرد شما به درمان پرداخته می شود.

فیزیوتراپی بارداری

عده ای تصور می کنند دوران بارداری دوران خوابیدن و عدم فعالیت است در صورتی که این باور غلط است و زنان باردار با انجام تمریناتی در دوران بارداری می توانند به سلامت خود کمک کنند . زنان باردار اکثرا به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیکی دچار کمر درد و درد های عضلانی می شوند .

از دیگر مشکلاتی که عمدتا زنان در دوران بارداری با آن مواجه می شوند می توان به ورم اندام ها ، شلی در مفاصل ، کاهش تعادل اشاره کرد . با انجام تمرینات فیزیوتراپی بارداری می توان دوران بارداری را راحت تر تحمل کرد .

 

فیزیوتراپی بارداری

فواید فیزیوتراپی بارداری

زنان باردار بهتر است در هفته ۱۲ تا ۱۴ بارداری به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنند . فیزیوتراپی بارداری فواید زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می کنیم :

سهولت در زایمان و کاهش نیاز به انجام جراحی
کنترل افزایش وزن مادر
تقویت ماهیچه ها
کاهش استرس مادر
کاهش ناراحتی های دوره بارداری از جمله : خستگی ، تهوع ، ورم اندام ، گرفتگی ، درد پاها و کمر
بالا رفتن استقامت قلبی و عروقی
کاهش شدت خستگی
بهبود سوخت و ساز بدن
کاهش یافتن زمان زایمان: ورزش باعث افزایش استقامت بدنی و قدرت عضلات، به ویژه در پشت، کمر و شکم می شود. بهبود این نواحی می تواند بدن را برای رویداد جسمی زایمان آماده کند.
انجام تمرینات بارداری در آب باعث می شود دمای بدن مادر بیش از حد بالا نرود .

عوارض فیزیوتراپی در زنان باردار

در فیزیوتراپی بارداری به جای دارو که عوارض زیادی دارد تمرینات ورزشی پیشنهاد می شود که می تواند از عوارض بعدی جلوگیری کند .بسیاری از خانم های باردار نگران اشعه هایی هستند که در کارهای درمانی از آن استفاده می شود به همین خاطر از رفتن به فیزیوتراپی خودداری می کنند در صورتی که این تصور غلط است و فیزیوتراپی بارداری هیچ گونه ضرر و عارضه ای ندارد . فیزیوتراپی اشعه ندارد و آن چه در فیزیوتراپی به عنوان اشعه مطرح می شود الکتروتراپی است .

الکتروتراپی شامل امواج ماورای صوت ، تحریک الکتریکی از طریق پوست ، و درمان های گرمایی مانند اشعه مادون قرمز و … می باشد. اگر مادر خون ریزی های غیر عادی ، تومور یا مشکل خاصی نداشته  باشد الکتروتراپی هیچ تأثیر سوئی بر آن ندارد . درمان های فیزیوتراپی اغلب به طور موضعی استفاده می شوند بنابراین می توان گفت ایمن هستند و هیچ گونه ضرری ندارند.

لازم است بدانید در فیزیوتراپی بارداری از تحریک های الکتریکی به عنوان درمان ضد درد استفاده می شود. اما در ناحیه شکم یا مناطقی که باعث انقباض رحم می شوند نباید از فیزیوتراپی بارداری استفاده کرد. هم چنین در درمان هایی مانند امواج ماورای صوت که اثر عمقی تری دارند بهتر است احتیاط شود و در ناحیه کمر استفاده نشوند.

نوع دیگری از فیزیوتراپی بارداری ، درمان با اشعه مادون قرمز یا کیسه های آب گرم است که گرمای سطحی ایجاد می کند . این روش هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد . درمان با اشعه مادون قرمز در صورتی که فزد مشکل خاصی مانند اختلال عروقی ، خونریزی ، یا اختلال حسی نداشته باشد و درمان به طور صحیح انجام شود ، خطری ایجاد نمی کند.کیسه آب گرم با ایجاد گرمایی ملایم در ناحیه کمر گردش خون را بهبود می بخشد .

فیزیوتراپی بارداری

کاربرد فیزیوتراپی بارداری

درمان کمر درد : امروزه  بسیاری از زنان اولین فرزند خود را بعد از سی و پنج سالگی به دنیا می آورند .این زنان در دوران بارداری کمتر فعال هستند .این کاهش فعالیت تعداد نگران کننده ای از زنان که آماده دوره پرتحرک حمل و زایمان کودک نیستند را بجا میگذارد در نتیجه بین ۵۰ تا ۷۰ درصد خانم های باردار کمردرد را تجربه می کنند.کمردرد در افراد مختلف دلایل متفاوتی دارد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می کنیم. کمر درد دوران بارداری دلایل مختلفی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • تغییر مرکز ثقل بدن
  • افزایش وزن زیاد
  • افزایش هورمون ها
  • استرس اضافی
  • حالت نامناسب بدن

تسکین درد

یکی دیگر از کاربرد های فیزیوتراپی تسکین دردهای دوران بارداری است . یک فیزیوتراپ با تجربه در همان جلسه اول می تواند درد شما را تسکین دهد به گونه ای که شما بعد از انجام یک جلسه فیزیوتراپی احساس راحتی می کنید . اگر در دوران بارداری خود احساس درد می کنید بون معطلی به فیزیوتراپ با تجربه مراجعه کنید تا با انجام تمرینات فیزیوتراپی تسکین درد خود را مشاهده کنید .

فیزیوتراپی بارداری

تغییرات سیستم اسکلتی عضلانی و لزوم فیزیوتراپی

با رشد جنین به تدریج عضلات شکم تحت کشش قرار می گیرند و تکرار این کشش ها در زنانی که چند زایمان داشته اند منجر به کاهش تن عضلات شکم می شود . این مشکل همراه با تغییرات عمده هورمونی می تواند منجر به جداشدگی عضلات مستقیم شکمی از ناحیه لاینه البه آ شود . تغییرات هومونی باعث شلی لیگامانی و تحریک پذیری مفاصل  می شود . مفاصل کمری ، لگنی و اندام تحتانی در این بین بیشتر آسیب می بینند .

وزن رحم در دوران بارداری روی عضلات کف لگن است که منجر به پایین افتادن کف لگن در حدد ۲.۵ سانتی متر می شود . در مراحل زایمان فشار وارده بیشتر می شود بنابراین ممکن است هنگام وضع حمل و خروج نوزاد عضلات کف لگن تحت کشش قرار بگیرد و پاره شود .

در دوران بارداری و زایمان به دلیل وضعیت های بدنی خاصی که فرد هنگام مراقبت از کودک به خود می گیرد شانه ها گرد شده و به سمت جلو حرکت می کنند . این موضوع باعث می شود قوس مهره های گردن افزایش پیدا کند و سر به جلو متمایل شود .

علاوه بر آن افزایش وزن رحم و محتویاتش باعث می شود مرکز ثقل بدن به سمت جلو و بالا متمایل شود که منجر به افزایش قوس مهره های کمری و پشتی می شود .با توجه به دلایل گفته شده و بغل کردن مداوم کودک تغییرات به وجود آمده به خودی خود بعد از زایمان تصحیح نمی شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button