فیزیوتراپی چیست

فیزیوتراپی چیست

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

فیزیوتراپی چیست

[bsf-info-box icon_type=”custom” icon_img=”id^9678|url^http://iranian.yellowsite.ir/wp-content/uploads/2020/06/physiotherapy-150×120-1.png|caption^null|alt^فیزیوتراپی|title^physiotherapy-150×120|description^null” img_width=”150″ icon_animation=”swing” title=”فیزیوتراپی” pos=”top” title_font_size=”desktop:20px;”][/bsf-info-box]

فیزیوتراپی چیست؟

برخی افراد تصور می کنند فیزیوتراپی همان ماساژ دادن است یا از فیزیوتراپی به عنوان رشته ای یاد می کنند که می تواند بیماری ها را با جریان برق درمان کند.فیزیوتراپی از دو واژه فیزیک و تراپی ساخته شده است و می توان آن را استفاده از قوانین فیزیک برای درمان یا درمان فیزیک بدن انسان معنا کرد.

تخصصی و بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اصفهان فیزیوتراپی ایرانیان میباشد.

خدمات فیزیوتراپی را به صورت تخصصی و با بهره گیری از فیزیوتراپیست های متخصص به مراجعین گرامی ارائه می نماید.

وجود بهترین تکنولوژی و جدیدترین دستگاه های فیزیوتراپی، لیزرتراپی، تکارتراپی، الکتروتراپی به همراه تیم درمانی متخصص و مجرب، درمان بسیاری از دردهای حاد و مزمن را امکان پذیر کرده است و توانسته ایم به عنوان تخصصی و بهترین فیزیوتراپی در اصفهان شناخته شویم.

فیزیوتراپی برای گروه های سنی کودک یا سالمند و مشکلات مختلف می تواند کاربرد داشته باشد.اگر بخواهیم فیزیوتراپی را دقیق تر تعریف کنیم باید بگوییم فیزیوتراپی علمی است که نه تنها در بهبود کیفیت زندگی افراد نقش دارد بلکه می تواند از ایجاد آسیب هم پیشگیری کند.

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی هم بخشی از سیستم توانبخشی است، هم در مراقبت های حاد نقش دارد.اگر به خاطر تصادف یا بیماری، توانایی جسمی و حرکتی خود را از دست داده اید فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد.

در بسیاری از کشورها، فیزیوتراپیست ‌ها نقش کلیدی‌ در مراقبت‌های اولیه درمانی ایفا می‌کنند.مراجعه سریع به فیزیوتراپی با شرایط مناسب در سلامت بیمار و کاهش هزینه‌های درمانی نقش بسیار مؤثری دارد.

به طور مثال، فردی که دچار کمر درد حاد می‌شود، اگر در عرض ۷۲ ساعت از شروع درد توسط یک متخصص فیزیوتراپیست معاینه گردد، در مقایسه با افرادی که دسترسی سریعی به خدمات فیزیوتراپی ندارند، به تعداد جلسات درمانی کمتر نیاز خواهد داشت.

هم چنین مدت‌زمان دور ماندن از محل کار او نیز کاهش یافته و فرایند درمان سریع‌تر خواهد شد.

فروشگاه تجهیزات طبی و پزشکی

فیزیوتراپی چیست ؟

[ultimate_spacer height=”10″]

فیزیوتراپی کاربرد های مختلفی دارد .

از جمله کارهایی که در فیزیوتراپی انجام می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. آموزش ورزش های درمانی خاص و ورزش در آب برای بهبود مشکلات حرکتی بیمار
 2. اصلاح ناهنجاری های ایجاد شده با تنظیم ستون فقرات و سایر مفاصل بدن
 3. تسکین درد با ماساژ استخوان ها و بافت های نرم
 4. بهبود مشکلات بیمار با استفاده از عوامل فیزیکی مانند اشعه‌ مادون‌ قرمز و اولتراسوند در بخش الکتروتراپی
 5. استفاده‌ از وسایل‌ مکانیکی‌ مانند قرقره‌ و دستگاه های مخصوص در بخش‌ مکانوتراپی‌
 6. بهبود مشکلات سیستم تنفسی، عصبی و قلبی و عروقی
 7. رفع مشکلات ناشی از سالمندی با فیزیوتراپی سالمندان
 8. پیشگیری از آسیب های ورزشی و بازگشت سریع تر ورزشکار به سطح بالای آمادگی جسمانی با فیزیوتراپی ورزشی
 9. بهبود توانایی های حرکتی فرد
 10. کاهش درد
 11. کنترل ادرار و مدفوع
 12. پیشگیری از ناتوانی یا برخی از جراحی ها
 13. بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان
 14. یاد گرفتن چگونگی استفاده ی صحیح از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر
 15. توانبخشی بعد از سکته مغزی ، تصادف یا جراحی
 16. پیشگیری از آسیب های ورزشی یا کمک به ترمیم آنها
 17. یاد گرفتن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
 18. تجویز اسپلینت یا بریس

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی مراقبتی است که هدف آن کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

فیزیوتراپی یکی از شاخه های پزشکی، توانبخشی و روشی مفید برای درمان بیماری ها، اختلالات سیستم اسکلتی، عضلانی و هم چنین مشکلات ناشی از بیماری های مغز و اعصاب است.فیزیوتراپی کمک می کند فردی که دچار محدودیت های جسمی، حرکتی شده است بتواند به حداکثر توانایی خود در حفظ استقلال در انجام فعالیت هایش برسد.

در صورتی که آسیب دیدگی یا بیماری دارید که انجام کارهای روزانه را برای شما دشوار می کند، ممکن است پزشک شما این نوع درمان را به شما پیشنهاد دهد.فیزیوتراپی مراقبتی است که هدف آن کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.در صورتی که این اهداف را دارید، ممکن است به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید و لازم باشد بدانید که فیزیوتراپی چیست و چگونه انجام میشود؟

• تسکین درد

• بهبود حرکت یا توانایی

• جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشی و یا درمان آن

• پیشگیری از ناتوانی یا جراحی

• توانبخشی پس از سکته مغزی، تصادف، جراحت یا جراحی

• کار کردن روی تعادل برای جلوگیری از لغزش یا افتادن

• مدیریت یک بیماری مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی یا آرتریت

• بهبود پس از زایمان

• کنترل روده یا مثانه

• سازگار شدن با اندام مصنوعی

• یاد گرفتن استفاده از وسایل کمکی مانند واکر یا عصا

• نیاز به استفاده از آتل یا بریس

افراد در هر سنی از فیزیوتراپی سود می برند. می تواند انواع مشکلات سلامتی را درمان کند.

اهداف فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی درمانی ایمن و غیر تهاجمی است که در آن از عوامل فیزیکی، مکانیکی و الکتریکی برای کمک به بهبود شرایط بیماران استفاده می شود.از اهداف فیزیوتراپی می توان به اصلاح فعالیت های حرکتی، افزایش مهارت های حرکتی، از بین بردن و کاهش محدودیت های حرکتی، پیشگیری، توانبخشی، درمان، ارتقای سطح سلامت جامعه و توانمند سازی معلولان و سالمندان اشاره کرد.درمان دستی و تمرین درمانی در فیزیوتراپی نقش مهمی در افزایش سطح سلامت و آمادگی جسمانی فرد دارد.

چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

فیزیوتراپی برای عموم افراد اعم از کودک ، ورزشکار ، سالمند کاربرد دارد  . افراد معمولا بنا به دلایل زیر به فیزیوتراپی مراجعه می کنند :

 • بیماران مغز و اعصاب
 • بیماران قلبی ، عروقی و تنفسی
 • بیماران پوستی
 • بیماران روماتیسمی
 • بیماران ارتوپدی
 • اشخاصی که سوختگی دارند
فیزیوتراپی

چه زمانی باید به فیزیوتراپی مراجعه کنیم ؟

۱) آسیب به سیستم عصبی یک سری عوارض و مشکلات به همراه دارد و عملکرد فرد و اطرافیانش را تحت تأثیر قرار می دهد. این مشکلات عبارت است از : ضعف عضلات ، اختلال در راه رفتن و… . مشکلاتی که پیشرونده اند و برای مدت طولانی همراه فرد هستند حضور تیم توانبخشی همراه بیمار در تمام مدت ضرورت دارد . یک فیزیوتراپ با تجربه با انتخاب مناسب ترین برنامه درمانی می تواند بهترین سطح عملکردی فرد را حفظ کند یا روند تخریبی بیماری های نورولوژیکی پیشرونده را آهسته کند .

۲) بیماری ها و اختلالات زیادی وجود دارند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی سیستم قلبی ، عروقی ، تنفسی اثر می گذارند . فیزیوتراپ می تواند با کمک به تخلیه ی ترشحات ، آموزش الگوی صحیح تنفس ،آموزش راهکار هایی برای مدیریت علائم توسط خود فرد  ، حفظ فعالیت فیزیکی مناسب سلامت سیستم قلبی و تنفسی فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد .

۳) از انواع بیماری های روماتیسمی که بیشتر شایع هستند می توان به آرتریت روماتویید، آرتروز و پوکی استخوان اشاره کرد . یک فیزیوتراپ از درمان های الکتریکی ، حرارتی ، دستی به منظور کاهش درد ، التهاب ، بهبود قدرت عضلانی و رفع سایر مشکلات استفاده می کند . افرادی که بیماری های پوستی دارند با استفاده از الکتروتراپی و پرتو فرا بنفش می توان به سلامت پوست آن ها کمک کرد .

فیزیوتراپی چیست

۴) بیماری های ارتوپدی شامل شکستگی ، تعویض مفاصل و آسیب های تاندونی می باشد . هر کدام از این مشکلات پروسه توانبخشی مخصوص به خود دارند به طور مثال پس از تعویض مفصل زانو ، فیزیوتراپ با آگاهی از محل برش های جراحی و روند ترمیم بافت محدودیت های پس از جراحی را کاهش می دهد و به بهبود کیفیت زندگی فرد کمک می کند .

۵) یکی از مواقع دیگری که لازم است فرد به فیزیوتراپی مراجعه کند هنگام سوختگی است.سوختگی درجات مختلفی دارد و می تواند در بخش های مختلفی از بدن رخ دهد.هرچه شدت سوختگی بیشتر باشد بیمار به تعداد جلسات بیشتری فیزیوتراپی نیاز دارد.از اهداف فیزیوتراپی هنگام سوختگی می توان به : پاکسازی راه های هوایی، حفظ دامنه ی حرکتی مفاصل، جلوگیری از ایجاد تغییر شکل در مفاصل، حفظ طول طبیعی بافت ها، حفظ قدرت عضلانی، به حداقل رساندن تشکیل اسکار اشاره کرد.

۶) بارداری یکی از زمان های لازم دیگر برای مراجعه به فیزیوتراپ است.بارداری تغییر وضعیت قسمت های مختلف بدن نسبت به هم را به همراه دارد.با مراجعه به فیزیوتراپ می توانید آموزش های لازم بارداری، زایمان و پس از زایمان را ببینید.فیزیوتراپی بارداری را حتما جدی بگیرید.

رایج ترین متدهای درمانی در فیزیوتراپی

از رایج ترین متدهای درمانی در فیزیوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 الکتروتراپی : الکتروتراپی در واقع استفاده از جریان های الکتریکی، مغناطیسی، لیزر، اولتراسوند است.که هر کدام از این جریان ها کاربرد های مخصوص به خود را دارند.مهم ترین کاربرد جریان الکتریکی تحریک پوست، تحریک عضله و عصب است که برای کاهش درد و تقویت و فعال سازی عضله هم می توان از آن استفاده کرد.

منوال تراپی :این تکنیک شامل یک سری تکنیک های دستی است که هدف آن کاهش درد یا ناتوانی اسکلتی عضلانی است.

تمرین درمانی : این تکنیک شامل یک سری تمرینات است که مخصوص هر فرد داده می شود.هدف از این تکنیک کاهش التهاب، حفظ دامنه ی حرکتی، بهبود قدرت و استقامت عضلانی است.

هیدروتراپی : هیدروتراپی کاهش وزن بدن در آب است که کمک می کند وزن روی مفاصل کم شود بنابراین فشار کم تری به آن وارد می شود . هیدروتراپی در بیماری های تخریب مفصلی مانند آرتروز کاربرد زیادی دارد . در این تکنیک ایجاد مقاومت توسط آب باعث می شود تمرینات کمی با مقاومت انجام شود .

از انواع متدهای درمانی در فیزیوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

الکتروتراپی در واقع استفاده از جریان های الکتریکی، مغناطیسی، لیزر، اولتراسوند است.که هر کدام از این جریان ها کاربرد های مخصوص به خود را دارند.مهم ترین کاربرد جریان الکتریکی تحریک پوست، تحریک عضله و عصب است که برای کاهش درد و تقویت و فعال سازی عضله هم می توان از آن استفاده کرد.

لیزرتراپی یکی از روش های درمانی نوین است که از تابش اشعه متمرکز بر روی سطح بدن جهت بهبود و درمان استفاده می کند . این درمان کاملا بدون درد است و می توان از آن برای طیف وسیعی از سندرم های درد ، آسیب ها، شکستگی ها و بیماری های عصبی استفاده کرد .

این تکنیک شامل یک سری تکنیک های دستی است که هدف آن کاهش درد یا ناتوانی اسکلتی عضلانی است.
این تکنیک شامل یک سری تمرینات است که مخصوص هر فرد داده می شود.هدف از این تکنیک کاهش التهاب، حفظ دامنه ی حرکتی، بهبود قدرت و استقامت عضلانی است.
هیدروتراپی کاهش وزن بدن در آب است که کمک می کند وزن روی مفاصل کم شود بنابراین فشار کم تری به آن وارد می شود . هیدروتراپی در بیماری های تخریب مفصلی مانند آرتروز کاربرد زیادی دارد . در این تکنیک ایجاد مقاومت توسط آب باعث می شود تمرینات کمی با مقاومت انجام شود .
از فیزیوتراپی ورزشی می توان برای پیشگیری و درمان آسیب های ورزشی و توانبخشی ورزشکار برای بازگشت سریع به میادین ورزشی استفاده کرد . از اهداف کلی فیزیوتراپی ورزشی می توان به تسریع بهبودی ، کاهش عوارض آسیب دیدگی ، بازگرداندن ورزشکار به میادین ورزشی اشاره کرد .
فیزیوتراپی ACL برای کاهش درد و ارتقای توانایی های فیزیکی بسیار اثر بخش است . با استفاده از این شیوه فیزیوتراپی می توانید دوره توان بخشی خود را بدون مشکل ادامه دهید . آسیب دیدگی و کشیدگی رباط زانو اغلب در ورزش های پر برخورد مانند بسکتبال، فوتبال و یا ورزش های دیگری که افراد به صورت ناگهانی تغییر جهت می دهند رخ می دهد .
نقش فیزیوتراپی در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان و همچنین در ناراحتی‌های زنان و زایمان بسیار گسترده است. تمرینات ورزشی مناسب و آگاهی از چگونگی انجام فعالیت‌های روزمره میتواند نقش بسزایی در سلامت جسمی و حتی روحی بانوان جامعه داشته باشد و از بروز بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها جلوگیری کند.
فیزیوتراپی کودکان یکی از شاخه های تخصصی رشته فیزیوتراپی هست و عبارتست از درمان توانبخشی بیماران با ضایعات ارتوپدی یا نورولوژی (مغز واعصاب ) با استفاده از دو متد الکتروتراپی (درمان الکتریکی) ومکاموتراپی (ورزش درمانی ) تا زمانی که بیمار به حد مطلوب برسد .
تکارتراپی یکی از متدهای پیشرفته‌ای است که در فیزیوتراپی برای بازسازی بافت‌ها استفاده می‌شود . با استفاده از این روش می‌توانید بسیاری از بیماری‌های استخوانی ، مفصلی و مشکلات اسکلتی ،عضلانی را بهبود بخشید . از فواید تکارتراپی می‌توان به افزایش قدرت‌ترمیم ، تقویت بافت‌های ضعیف شده ، کاهش دوره نقاهت اشاره کرد . مراحل تکارتراپی دستی انجام می‌شود و به فرد احساسی مانند قرار گرفتن تحت ماساژ درمانی القا می‌کند .
از فیزیوتراپی ورزشی می توان برای پیشگیری و درمان آسیب های ورزشی و توانبخشی ورزشکار برای بازگشت سریع به میادین ورزشی استفاده کرد . از اهداف کلی فیزیوتراپی ورزشی می توان به تسریع بهبودی ، کاهش عوارض آسیب دیدگی ، بازگرداندن ورزشکار به میادین ورزشی اشاره کرد .

نقش فیزیوتراپی

در اکثر کشور ها فیزیوتراپ ها نقش کلیدی در مراقبت های اولیه دارند.فیزیوتراپ دسترسی مناسب افراد به خدمات فیزیوتراپی را تضمین می کند.این که افراد بتوانند در زمان دلخواه به خدمات فیزیوتراپی دسترسی پیدا کنند نقش مهمی در سلامت بیمار و تعیین قیمت فیزیوتراپی دارد.

به طور مثال اگر برای درمان کمر درد خود تا ۷۲ ساعت به فیزیوتراپ مراجعه کنید، در مقایسه با فردی که دسترسی به فیزیوتراپ ندارد به تعداد جلسات درمانی کم تری نیاز خواهید داشت.

فیزیوتراپ نقش کلیدی در آموزش تکنیک های فیزیوتراپی به بیمار دارد.یک فیزیوتراپ با آموزش راه کار های درمانی سعی می کند عملکرد فیزیکی بیمار را بهبود بخشد.بیماران معمولا در خصوص تغییر سبک زندگی و برنامه های ورزشی در خانه آموزش می بینند تا توانمند شوند و برای دستیابی به اهداف درمانی خود شرکت فعالانه داشته باشند.

فیزیوتراپی

تمرینات فیزیوتراپی

روشهای درمان فیزیوتراپی چیست؟

مداخلات فیزیوتراپی با بهبود کارکرد فیزیکی، سلامت و کیفیت زندگی افراد مرتبط است.برای شروع فیزیوتراپی ابتدا باید سابقه پزشکی شما بررسی شود.سپس آزمایش های پزشکی و مطالعات تصویر برداری بیمار ارزیابی می شود.فیزیوتراپ یافته های به دست آمده را با معاینات فیزیکی خود ترکیب می کند تا بتواند دقیق تشخیص دهد.

در مرحله بعد برای رسیدن به توان بخشی و بازتوانی بیمار متخصص فیزیوتراپی یک برنامه جامع درمانی مطابق با نیاز های بیمار ارائه می کند.متخصص طب فیزیکی با ارائه مداخلات درمانی مختلف عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می دهد.عواملی که عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی افراد را مختل می کند عبارت است از : پیری، تروما (آسیب )، بیماری های مزمن، شرایط محیطی

فیزیوتراپ ها به جای تمرکز بر جنبه های فردی بیماری بدن را به عنوان یک کل واحد در نظر می گیرند.از کارهایی که در فیزیوتراپی انجام می شود می توان به آموزش و مشاوره، تمرینات ورزشی ویژه، مشاوره در خصوص فعالیت های بدنی، درمان دستی اشاره کرد.

فیزیوتراپی

عوارض فیزیوتراپی

از عوارض فیزیوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • درد هنگام راه رفتن

یکی از مهم ترین عوارض جانبی فیزیوتراپی درد هنگام راه رفتن است . با شروع توان بخشی و دوره بهبود درد پا بیشتر خواهد شد . این موضوع می تواند موجب سردرگمی و کم شدن انگیزه شما برای ادامه درمان شود . اگر هنگام راه رفتن درد دارید حتما در این مورد با فیزیوتراپ خود صحبت کنید تا تشخیص دهد آیا مداخلات درمانی جایگزین می تواند به کاهش درد و ادامه درمان کمک کند یا خیر .

پزشک ممکن است برای کنترل درد ۳۰ دقیقه قبل از جلسه درمانی مصرف داروهای ضد درد خوراکی را به شما توصیه کند . گرما ، سرما یا درمان های موضعی بعد از یک جلسه می تواند به کاهش درد شما کمک کند.

 • تورم

از دیگر عوارض جانبی تورم است . در فیزیوتراپی ، پزشک عضلات ، رباط ها و تاندون های شما را برای تقویت به چالش می کشد . بدن شما با افزایش دم به آن پاسخ می دهد . تورم درد و محدودیت های عملکردی را بیشتر می کند . برای کنترل تورم حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا روش درمانی مناسب را پیشنهاد کند . یکی از کارهایی که می توانید برای کنترل تورم انجام دهید استفاده از یخ بعد از درمان است . استفاده از کمپرس گرم و سرد یا هم زمان نیز می تواند به کاهش تورم و بهبود گردش خون کمک کند .

 • حاصل نشدن نتیجه مورد نظر

در فیزیوتراپی نیز مانند سایر درمان ها هیچ ضمانتی برای بهبودی یا رفع کامل علائم وجود ندارد.گاهی اوقات ممکن است به دلیل نشان ندادن نتیجه فرد دلسرد شود و از ادامه درمان منصرف شود.اما این کار اشتباه است.پایان دادن زودتر از موعد به درمان منجر به درد طولانی مدت و آسیب مجدد خواهد شد.دوره درمان را حتما ادامه دهید.اهداف خود را با پزشکتان در میان بگذارید.با این کار پزشک جهت درمان و اقدامات خود را با اهداف شما تنظیم می کند تا آسان تر به نتیجه مدنظر خود برسید.

 • مشکلات روانی و عاطفی

فیزیوتراپی می تواندباعث افزایش استرس فرد شود.از دلایل افزایش استرس در فیزیوتراپی می توان به : پیشرفت ضعیف درمان وحاصل نشدن نتیجه، ویزیت های مکرر، درد اشاره کرد.سعی کنید فعال باشید تا بتوانید کنترل اوضاع را در دست بگیرید.اگر شدت آسیب به گونه ای است که قادر به بازگشت به محل کار خود نیستید حتما با یک مشاور شغلی در این زمینه ملاقات کنید تا شغلی دیگر به شما پیشنهاد دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.