اقدامات بعد از فیزیوتراپی

برخی افراد پس از انجام فیزیوتراپی ممکن است احساس درد داشته باشند و این درد می تواند زندگی روزمره آن ها را تحت تأثیر قرار دهد.
اقدامات بعد از فیزیوتراپی
مقالات فیزیوتراپی

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

دکتر مهدی صدیقی بهترین فیزیوتراپ اصفهان دراین مقاله قصد دارد شما را با اقدامات بعد از فیزیوتراپی و باید ها و نباید های آن آشنا کند.با کمک فیزیوتراپی می توان درد را به طور مؤثری مدیریت کرد.برخی افراد پس از انجام فیزیوتراپی ممکن است احساس درد داشته باشند و این درد می تواند زندگی روزمره آن ها را تحت تأثیر قرار دهد.

دلایل بازگشت درد پس از فیزیوتراپی

 1. شایع ترین دلیل درد پس از فیزیوتراپی کار کشیدن بیش از حد از ماهیچه یا کشیده شدن آن توسط بیمار است.
 2. کار کشیدن دوباره از ماهیچه آسیب دیده یا تثبیت شده پس از فیزیوتراپی(وقتی مجددا از ماهیچه کار کشیده شود ماهیچه ریکاوری می شود و اسید لاکتیک بیشتری تولید می کند.این موضوع منجر به درد و حساسیت می شود.)
 3. عدم درمان ورم موضعی در التهابات مزمن (در ورم موضعی سموم یا مواد زائد تولید می شود که بدن برای از بین بردن آن باید تلاش کند.)
 4. به مرحله توانبخشی اهمیت دهید زیرا بی توجهی به مرحله توانبخشی منجر به عود مجدد درد پس از فیزیوتراپی می شود.
 5.  فیزیوتراپی همچنین پایداری وضعیت بدنی و وضعیت قرارگیری بدن در حالت نشسته را به چالش می کشد.
 6. در حین فیزیوتراپی از روش هایی استفاده کنید که روند معمول ما در انجام کارها را تغییر می دهد به عبارت دیگر بدنتان را به روش های جدیدی هدایت کنید.در حین فیزیوتراپی قسمت هایی از بدن تان را بکشید که مدتی آن ها را کشش نداده اید و ماهیچه هایی را فعال کنید که برای مدت طولانی از آنها استفاده نکرده اید.این تغییرات استقامت بدن شما را تغییر می دهد .چنان چه این تغییرات برای بدن سریع اتفاق بیفتد موجب بروز درد در محل های جدید می شود.
 7. حرکت مفاصل ملتهب را محدودکنید زیرا یکی از دلایل اصلی درد پس از فیزیوتراپی مفاصل ملتهب است.
 8. افزایش شدت ورزش و شروع یک ورزش یا بازی جدید موجب بروز درد پس از فیزیوتراپی می شود.
 9. برای راحتی مفاصل وضعیت بدنی درستی را انتخاب کنید.مناسب ترین وضعیت قرار گیری مفاصل خم شدن نسبتا اندک آن ها است.
 10. اعصاب تحریک شده در پایین کمر یا اعصاب تحت فشار بعد از فیزیوتراپی موجب بروز درد می شوند بنابراین برای نشستن یا قرار گرفتن در کنار درمانگر، وضعیت بدنی را پیدا کنید که فشار روی اعصابتان را کاهش می دهد.

اقدامات بعد از فیزیوتراپی برای کنترل درد

اگر پس از انجام فیزیوتراپی احساس درد دارید می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بر روی قسمتی که درد می کند یخ بگذارید.درد نشانه التهاب در بافت ها است.با یخ می توانید این التهاب را کم کنید.
 • لوبیاهای یخ زده یا یک تکه یخ را درون کیسه پلاستیکی بگذارید .کیسه را به مدت ۱۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا دردتان تسکین یابد.
 • مایعات زیاد بنوشید.روزانه ۴ تا ۵ لیوان مایعات بنوشید تا مواد زائد رها شده در جریان خون از بین برود.
 • روزانه به مدت ۵ الی ۱۵ دقیقه در یک مکان خوب بایستید و تنفس آرام داشته باشید.داشتن تنفس آرام پس از فیزیوتراپی مؤثرترین راه برای تسکین درد است.
 • به تکنیک هایی که فیزیوتراپ به شما آموزش می دهد توجه کنید و آن ها را در خانه اجرا کنید.
 • یک حمام آب گرم نیز برای آرام سازی ماهیچه سفت و بهبود جریان خون مفید است.
 • برای تسکین درد ماهیچه و آرام سازی ماهیچه های سفت از ماساژ استفاده کنید.
 • دقت کنید پس از جلسه فیزیوتراپی در کدام قسمت ها دچار درد می شوید.شدت درد را با جلسه قبلی آن مقایسه کنید و علائم دقیق را به فیزیوتراپ گزارش دهید.

اقدامات بعد از فیزیوتراپی

نتیجه گرفتن از فیزیوتراپی به تجویز صحیح و به موقع درمان‌های مربوط به آن مرتبط است زیرا روش های صحیح به کارگیری درمان های فیزیوتراپی آن را به شیوه ای مؤثر برای تسکین درد و التهابات اسکلتی عضلانی تبدیل کرده است.چنان چه از این روش درمانی نتیجه مناسب نگیرید یعنی درمان های فیزیکی آن را غلط به کار برده اید.به کاربردن درست فیزیوتراپی می تواند در کاهش درد والتهابات ناشی از مشکلات حرکتی و آسیب های مختلف ،درد آرنج،درد و التهابات لگنی و گرفتگی عضلات قسمت های مختلف بدن مؤثر باشد.

فیزیوتراپی و مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن و ران

بیمار پس از جراحی تعویض مفصل زانو باید ۲ تا ۳ روز در بیمارستان بستری شود.چنان چه فرد بیماری هایی مانند دیابت یا ناراحتی های قلبی دارد باید چند روز بیشتر در بیمارستان تحت مراقبت باشد.هنگام ایستادن باید سعی کنید حداکثر وزنی که باعث ناراحتی نمی شود را بر روی پایی که جراحی شده است بیندازید.متخصص فیزیوتراپی پس از بستری شدن بیمار اقدام های زیر را انجام می دهد:

 • آموزش شیوه راه رفتن با واکر یا چوب زیر بغل
 •  آموزش شیوه ایمن نشستن و برخاستن از روی صندلی و بالا و پایین رفتن از تخت خواب
 • کمک کردن به ادامه انجام تمرین‌های تقویت و انعطاف‌پذیری آموزش داده شده پیش از جراحی

نکته مهم در دوران پس از جراحی، کنترل ورم زانو و مواظبت از زخم یا جای برش است. متخصص فیزیوتراپی معمولاً از تحریک الکتریکی بهره می‌گیرد که در آن الکترودها به منظور تحریک عصب‌های اطراف زانو روی پوست قرار داده می‌شود تا درد و ورم کاهش یابد و التیام سریع تر انجام شود.متخصص فیزیوتراپی از کمپرس سرد نیز برای کاهش ورم زانو استفاده می‌کند و از بیمار می‌خواهد تا جوراب‌های محافظ مخصوص به پا کند.

فیزیوتراپی در اصفهان

با ما در اینستاگرام همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید