آب درمانی دیسک کمر

آب درمانی دیسک کمر یکی از روش‌های موثر کاهش درد و تسریع درمان است. بسیاری از افراد مبتلا به دیسک کمر به آب درمانی روی می‌آورند.

آب درمانی دیسک کمر

ورزش در آب ، راه رفتن در آب و آب درمانی دیسک کمر جایگزینی قدرتمند برای جراحی است و روند بهبود فتق دیسک کمر را سرعت می‌بخشد. این مقاله نکات و تمریناتی را برای درمان این آسیب ارائه می‌دهد.

چگونه آب درمانی دیسک کمر را درمان میکند؟

آب درمانی به عنوان یک روش ترکیبی تمرینات آبی و استفاده از ویژگی‌های آب، در مدیریت کمر درد و بهبود وضعیت دیسک کمر موثر است. این روش با کاهش فشار به دیسک‌های کمری، تسکین درد، تقویت عضلات، و بهبود عملکرد حرکتی کمک می‌کند. مشورت با پزشک و تیم متخصص در انجام این روش ضروری است و می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به کمر درد کمک کند.

آب درمانی دیسک کمر به عنوان یک روش موثر در درمان مشکلات دیسک کمر و برخی از مشکلات اسکلتی-عضلانی توصیه می‌شود. این روش به واسطه خاصیت شناوری آب، کاهش فشار بر روی مهره‌ها و اسکلت کمر، و بهبود تعادل، موجب کاهش درد و تقویت عضلات می‌شود.

ویژگی ویسکوزیته مناسب آب درمانی به بیماران کمک می‌کند تا تمرکز و تقویت عضلات و اسکلت را انجام دهند. همچنین، وجود فشار هیدرواستاتیک در آب به بهبود عملکرد قلب و ریه می‌پردازد و می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند. تمرینات و تکنیک‌های آب درمانی دیسک کمر امکان تقویت عضلات و بهبود وضعیت کمر را فراهم می‌کنند.

آب درمانی دیسک کمر

آموزش آب درمانی دیسک کمر :

انجام تمرینات در استخر استرس کمتری بر روی کمر شما وارد می‌آورد و به شما امکان می‌دهد بدون بدتر شدن مشکلات کمر، ورزش کنید. مقاومتی که توسط آب به حرکات شما اضافه می‌شود برای بهبود قدرت عملکردی، انعطاف پذیری و به خصوص سلامت قلب بسیار عالی است. آب‌ درمانی دیسک کمر شیوه و روش‌های مخصوص خود را دارد و باید تحت نظارت یک فرد متخصص انجام شود تا نتیجه قابل‌قبولی را به فرد ارائه دهد.

راه رفتن در جهت جلو و عقب در استخر موجب تقویت عضلات پا می‌شود. این حرکت برای افرادی که آرتریت در مفاصل زانو یا باسن دارند، کاربردی است؛ زیرا هیچ فشاری به آن قسمت ها وارد نمی‌آورد. پیاده روی در آب می‌تواند با اضافه کردن شناورهای دستی یا وزنه‌های سبک سخت‌تر شود، که در اینصورت قدم زدن در استخر به یک پیاده روی قدرتی تبدیل می‌گردد. این تمرین پاها و بازوها را تقویت می‌کند‌؛ به اینصورت که فرد روی پشت شناور است و با دست ها و پاهای خود حرکات پارویی انجام می‌دهد.

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا دیسک کمر خوب می‌شود؟

درجواب باید اشاره کرد که زمان بهبودی به عواملی مانند سلامت، سطح فعالیت و سن بستگی دارد. در برخی موارد، فتق دیسک ممکن است چند ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد. نشانه‌های بهبودی فتق دیسک کمر به این صورت است که در اغلب موارد، ابتدا شدیدترین علائم عصبی بهتر می‌شود‌. درد شدید در بازو یا پا یکی از اولین علائمی خواهد بود که از بین می‌رود. بی حسی در اندام ممکن است مدت بیشتری باقی بماند.

آب درمانی دیسک کمر؛ یک درمان کاربردی

قطعا آب درمانی برای دیسک کمر یکی از روش‌های موثر کاهش درد و تسریع درمان است. بسیاری از افراد مبتلا به دیسک کمر به آب درمانی روی می‌آورند.

اما آیا آب درمانی واقعا موثر است؟

باید بگوییم که بله! آب درمانی معمولا در آب گرم انجام می‌شود و یکی از درمان‌های سریع به حساب می‌آید. وقتی بیمار در آب قرار می‌گیرد، دمای آب و تمرینات آهسته موجب افزایش خون رسانی و کاهش درد او می‌شود. در این مقاله از فیزوتراپی ایرانیان می‌خواهیم در مورد آب درمانی برای دیسک کمر با شما صحبت کنیم. همچنین اطلاعاتی را در مورد نحوه صحیح راه رفتن در آب، بهترین حرکات آب درمانی، مدت زمان آب درمانی برای دیسک کمر و مواردی از این دست به شما بدهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آب درمانی در واقع نوعی فیزیوتراپی است که بر پایه آب انجام می‌شود. متخصصان cdc استفاده از آب را برای درمان بیماری‌های مانند دیسک کمر، ضایعات نخاعی، آرتروز زانو، کاهش وزن و آرتریت پیشنهاد می‌دهند. در آب درمانی از استخرها، تانک‌های فیزیوتراپی، حوضچه‌ها و جکوزی استفاده می‌شود. آب درمانی یک شیوه درمانی مکمل، یکپارچه و جایگزین است و برای استفاده از این روش حتما باید با هیدروتراپیست‌ها مشورت کرد.

مهم‌ترین نکات در مورد آب درمانی دیسک کمر

آب درمانی به کاهش درد و بهبود سریع‌تر بیماران مبتلا به دیسک کمر کمک می‌کند. انجام حرکات ورزشی در آب به بیماران کمک می‌کند بدون احساس خستگی تمرینات خود را به پایان برسانند.

اگر می‌خواهید آب درمانی را شروع کنید، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • باید طوری در استخر قرار بگیرید که آب هم سطح یا بالاتر از ناف شما باشد.
 • در جلسات ابتدایی از فشار آوردن به زانو و کمر خود پرهیز کنید.
 • بهترین زمان آب درمانی در تابستان ۵ روز در هفته و در زمستان ۳ روز در هفته است.
 • بدون کمک یک مربی و تجویز پزشک حرکات ورزشی را انجام ندهید.
 • بعد از خارج شدن از استخر دوش آب سرد نگیرید.

دقت داشته باشید که برای شروع آب درمانی و درمان دیسک کمر لازم است حتما تمام موارد ایمنی را رعایت کنید و از انجام حرکاتی که مورد تایید پزشک نیستند خودداری نمایید.

علت تاثیرگذاری آب درمانی در درمان دیسک کمر

انجام تمرینات ورزشی در آب و خشکی تفاوت‌های زیادی با هم دارند. مهم‌ترین تفاوت‌های آب درمانی دیسک کمر با تمرین در خشکی به شرح زیر است.

تفاوت‌های آب درمانی دیسک کمر با تمرین در خشکی :
 • آب خاصیت شناوری دارد، بنابراین هنگامی که درآب راه می‌روید یا ورزش می‌کنید، ۹۰ درصد از وزن بدن شما کم می‌شود. یعنی اگر ۱۰۰ کیلو باشید در آب وزنی برابر با ۱۰ کیلوگرم را حمل می‌کنید.
 • آب مانند یک محافظ اطراف شما را در بر می‌گیرد. بنابراین فشاری که به مفاصل و عضلات شما وارد می‌شود به مقدار زیادی کاهش می‌یابد.
 • وزن آب ۹۰۰ بار سنگین‌تر از هوا است. بنابراین یک ساعت تمرین در آب تاثیر بیشتری در تقویت عضلات شما دارد.
 • فشار هیدرواستاتیک آب موجب می‌شود، فشار بیشتری به قفسه سینه و ورید‌های شما وارد شود و از میزان تعریق شما می‌کاهد. همین امر موجب کاهش گرفتگی عضلات در آب می‌شود. حرکت خلاف جهت در آب برای کاهش وزن هم موثر است.

آب در درمان بیماری‌های زیادی موثر است. استفاده از آب گرم برای بهبود بیماری‌های عضلانی و دردهای ستون فقرات به دلیل تاثیراتی که بیان کردیم، سال‌ها است که توسط پزشکان تجویز می‌شود.

آب درمانی دیسک کمر

بهترین حرکات آب درمانی دیسک کمر :

 • حرکات کششی کمر در آب: کشش کمر یک روش درمانی ارزشمند در توانبخشی می‌باشد زیرا با افزایش طول ستون فقرات همراه است که موجب کاهش فشار در دیسک‌های آسیب دیده کمر می‌شود.

تمرین: در آب‌های عمیق، کاملاً بدون تحمل وزن و به کمک دستگاه شناور زیر بازو این حرکت را شروع کنید. اجازه دهید وزن بدن شما کشش را برای افزایش فضای بین مهره‌ها و کاهش درد فراهم کند.

 • حرکت اسکوات: یکی دیگر از تمرینات فعال سازی اصلی که بسیار کاربردی است، تمرین اسکوات روی دیوار است. این یک حرکت رایج است، یعنی نشستن روی صندلی و سپس برخاستن از روی صندلی. این تمرین در افزایش قدرت عضلات مرکزی و تقویت عضلات باسن بسیار موثر است.

تمرین: انجام این حرکت در آب بسیار مناسب است زیرا وزن بدن فرد را کاهش می‌دهد و محیط امنی را در صورت افتادن فراهم می‌کند. انجام حرکات اسکوات در مقابل دیوار، می‌تواند به حفظ موقعیت لگن کمک کند.

 • حرکت زانو تا سینه: این حرکت در حالت ایستاده روی یک پا که کمی خم شده است انجام می‌گیرد. به این‌ صورت که پای دیگر در حالت کشیده و کاملا صاف به طرف سینه کشیده می‌شود. یک دست نیز به عنوان نگهدارنده بدن روی کناره استخر قرار می‌گیرد. این حرکت باعث کشش و تقویت ماهیچه های ساق، لگن و کمر می‌شود.
 • حرکت کشش پا مقابل دیوار: در این تمرین، دست‌ها به عنوان نگهدارنده بر کناره‌‌ی استخرتکیه می‌دهند و بدن و پاها به سمت آب بصورت کشیده و افقی قرار می‌گیرند که اصطلاحا این حالت را «سوپرمن» می‌نامند. این کار باعث کشش عضلات شانه، گسترش تمام نواحی ازجمله مفاصل پشت می‌شود.
 • مدیسن بال: انجام حرکات چرخشی و بلند کردن اجسام جزئی از فعالیت‌های روزمره زندگی هستند که ما معمولا آنها را بدیهی می‌دانیم، اما انجام همین حرکات ساده برای افرادی که دیسک کمر دارند با چالش‌هایی همراه است. حال که تمرینات قدرتی انجام شده، اضافه کردن یک تمرین با حرکات چرخشی می‌تواند به پیشرفت در بهبودی فرد کمک کند.

تمرین: در حالی که در آب ایستاده‌اید مدیسن بال را از لگن به سمت شانه مخالف بالا ببرید و سپس دوباره به سمت لگن مقابل برگردانید. بعد از چندین بار تکرار، طرف را عوض کنید. آب مقاومت ثابتی را در طول حرکت ایجاد می‌کند درنتیجه عضلات مربوطه را قوی تر می‌کند.

 • پلانک در آب: این تمرین می‌تواند به تقویت عضلات محوری بدن کمک کند.

تمرین: با دمبل های شناور زیر هر دست و زیر هر مچ پا، بر روی آب دراز بکشید. زنجیره عضلانی محوری خلفی (همسترینگ، عضلات کمر، تثبیت کننده های کتف) را فعال کنید.

این وضعیت را برای مدتی نگه دارید سپس استراحت کنید.

مزایای آب درمانی دیسک کمر :

یکی از مزایای عمده آب درمانی دیسک کمر در بیماران مبتلا به کمردرد، کاهش نیروهای تحمل کننده وزن است که باعث کاهش اسپاسم های عضلانی ناشی از دیسک می‌شود و همچنین برای دردهای حاد و مزمن و انواع آسیب‌دیدگی‌ها بکار می‌رود. در واقع این نوع درمان جایگزینی برای تمرینات ورزشی محسوب می‌شود که می‌تواند برای تسکین برخی از دردها، تقویت استخوان‌ها و توانمندسازی عضلات مفید باشد. از مزایای این روش می‌توان به کاهش استرس، بهبود جریان خون، آرام  ‌سازی عضلات پرکار، کاهش فشار در مفاصل دردناک، افزایش گردش خون و  کاهش حساسیت بدن نسبت به درد اشاره کرد.

 فواید و خواص آب درمانی دیسک کمر :

فواید آب درمانی معمولا در درمان آسیب‌های عضلانی، استخوانی و بیماری‌هایی مثل آرتروز، زانو درد و دیسک کمر است.

در ادامه در مورد خواص آب درمانی بیشتر توضیح خواهیم داد.

 • تقویت عضلات بدن: آب درمانی در تقویت عضلات بدن موثر است. به این ترتیب افزایش دمای آب استخر که معمولا بین ۳۴ تا ۳۷ درجه سانتیگراد است و همچنین وجود مقاومت در برابر آب باعث کاهش اسپاسم و نرمی مفاصل و ماهیچه ها می شود.با وجود مقاوت در آب، ورزش فشار بیشتری به ماهیچه ها وارد می کند و آب گرم به افزایش جریان خون و باز شدن رگ ها کمک می کند. این حالت برای بیمارانی که مشکلات ستون فقرات، کمردرد و اسپاسم عضلانی دارند بسیار مفید است.
 • بهبود آرتروز: افراد مبتلا به آرتروز اغلب دچار مشکل در حرکت هستند. هر گونه فعالیت بدنی با پیشرفت بیماری دردناک تر می شود. آرتروز بیماری است که باعث ساییدگی و از دست دادن مفاصل می شود.

از آنجایی که آب درمانی فشار روی مفاصل و وزن بدن در آب را کاهش می دهد، کشش و ورزش برای این افراد آسان تر است.

مزایای دیگر آب درمانی :

یکی دیگر از خواص آب درمانی برای آرتروز این است که شیوع بیماری را کاهش می دهد.

 • لاغری و کاهش وزن: خواص آب درمانی در کاهش وزن و به‌خصوص چربی‌های شکم و پهلو آشکار است. زیرا با وجود مقاومت در برابر آب و درگیری عضلات در تمرینات آب درمانی، می توانید روی قسمت های مختلف بدن کار کنید. افراد چاق معمولا انجام فعالیت های بدنی مختلف در باشگاه برایشان مشکل است. بنابراین می توانند با کمک یک متخصص آب درمانی در آب تمرین کنند.
 • درمان دیسک کمر: کمردرد ناشی از التهاب یا فتق دیسک یکی از دردناک ترین و جدی ترین آسیب های فیزیکی است، زیرا بر تمام فعالیت های روزانه ما تأثیر می گذارد.

تقویت عضلات کمر و پاها در تسکین این درد موثر است. به طوری که با تمرینات اصلاحی و فیزیوتراپی از میزان درد تا حد زیادی کاسته می شود.

اما در برخی موارد انجام همین تمرینات سخت و خسته کننده است، به خصوص برای افرادی که جراحی کرده اند. به همین دلیل آب درمانی گزینه خوبی برای این افراد است. قرار گرفتن در آب و افزایش جریان خون در بدن باعث کاهش درد می شود و تمرینات کششی و قدرتی عضلات را تقویت می کند.

 • درمان دردهای زانو: همانطور که قبلا ذکر شده است، آب درمانی برای تسکین درد آرتروز استفاده می شود. گاهی اوقات زانو درد صرفا به دلیل آرتروز نیست، بلکه می تواند ناشی از تصادف یا مشکلات دیگر باشد. آب درمانی بهترین گزینه برای افرادی است که تحت عمل جراحی زانو قرار می گیرند.برای افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی مفصل تعویض شده ، بهتر است بیمار تمرینات فیزیوتراپی را در آب انجام دهد تا درد را کاهش دهد.

پست های مرتبط