فیزیوتراپی ارتوپدی چیست

فیزیوتراپی ارتوپدی عبارت است از تنظیم ساختار اسکلتی عضلانی بدن و رفع مشکلات و آسیب های آن توسط یک فرد متخصص. ممکن است فردی در اثر تصادف، سقوط، ضربه شدید و یا بیماری ها و جراحی های مختلف، بخشی از توانایی های حرکتی خود را از دست  بدهد. در چنین شرایطی در کنار تمام روش های درمانی پزشکی، انجام فیزیوتراپی ارتوپدی به عنوان یک درمان مکمل می تواند سرعت درمان را افزایش دهد.

تلاش یک فیزیوتراپیست همواره در راستای هماهنگ کردن سیستم عصبی و قلبی و عروقی با ساختار اسکلتی و عضلانی بدن بیمار است.

سیستم اسکلتی عضلانی بدن انسان شامل همه موارد زیر می شود:

 • استخوان ها
 • ماهیچه ها
 • رباط ها و تاندون ها
 • مفاصل
 • بافت همبند

یک متخصص فیزیوتراپی ارتوپدی در ابتدای درمان باید تمامی وضعیت بیمار و همه قسمت های سیستم اسکلتی را بررسی کند. تشخیص دقیق بیماری یا آسیب می تواند به بهبود سریع تر بیمار کمک نماید.

فیزیوتراپی ارتوپدی چیست

مراحل فیزیوتراپی ارتوپدی چیست و کدام اند؟

یک شخص آسیب دیده یا تحت درمان که به فیزیوتراپی ارتوپدی نیاز دارد، قبل از هر چیز باید به دنبال یک فیزیوتراپیست ارتوپدی ماهر باشد. سپس، متخصص فیزیوتراپی بر اساس مراحل زیر برای درمان وی برنامه ریزی خواهد کرد:

 • بررسی وضعیت حرکتی بدن مخصوصا در ناحیه آسیب دیده (معاینه فیزیکی)
 • تنظیم یک برنامه درمانی مناسب
 • شروع مراقبت های درمانی و آموزش های درمانی
 • آموزش نحوه برخورد با موقعیت های مختلفی که ممکن است آسیب بیشتری در پی داشته باشند (مدیریت آسیب)

ناگفته نماند که تمامی مراحل درمانی فیزیوتراپی ارتوپدی باید در یک کلینیک مجهز و توسط یک متخصص فیزیوتراپی انجام گیرد. البته در سال های اخیر و مخصوصا در شرایط ناشی از ویروس کرونا، فیزیوتراپی در منزل نیز قابل انجام است.

فیزیوتراپی ارتوپدی چیست؟

فیزیوتراپی ارتوپدی شاخه ای از علم است که مربوط به درمان جراحات یا اختلالات سیستم اسکلتی و عضلات ، مفاصل  است. فیزیوتراپی ارتوپدی همچنین شامل توانبخشی قبل و بعد از عمل لگن ، شانه و زانو می باشد. فیزیوتراپی ارتوپدی یک رویکرد علمی برای درمان به دنبال رهنمودهای مبتنی بر شواهد است. در ابتدا فیزیوتراپیست ارزیابی بالینی را انجام می دهد و این امر پس از درمان های مناسب انجام می شود. رسیدن به منبع مشکل و جلوگیری از بروز مجدد مهم است. هدف از درمان فیزیوتراپیست ارتوپدی ، تسکین درد ، افزایش دامنه مفصل ، بهبود قدرت و انعطاف پذیری و بازگرداندن بیمار به عملکرد کامل قسمت جراحی شده

فیزیوتراپی ارتوپدی چیست و مربوط به کدام قسمت هایی است که توسط جراح ارتوپدی درمان شده اند؟

 • پارگی تاندون ها
 • توانبخشی شکستگی
 • التهاب تاندون یا بورسا
 • استئوآرتریت
 • روماتوئید – آرتروز
 • پوکی استخوان
 • توانبخشی جراحی لگن یا ورم مفاصل

فیزیوتراپی قبل از عمل می تواند به تقویت جسمی و قلبی بیمار کمک کند. فیزیوتراپی می تواند به حفظ و بهبود دامنه حرکت قبل از جراحی کمک کرده و در مورد توانبخشی بعد از عمل به بیمار ارتوپدی کمک کند که باعث می شود بیمار با سرعت بیشتری بعد از عمل جراحی بهبود یابد. پس از جراحی ارتوپدی ، تیم فیزیوتراپیست ها برای پیگیری پروتکل پیشنهادی بالینی با جراح ارتوپدی شما ارتباط برقرار می کنند.

درمانهای فیزیکی در فیزیوتراپی ارتوپدی می تواند موارد زیر را شامل شود:

درمان دستی:

این یک سیستم با دقت درجه بندی شده برای حرکت دادن مفاصل به منظور کاهش درد و ترمیم تحرک طبیعی مفاصل است. این شامل حرکت ، دادن با دست و سایر تکنیکهای مرتبط است.

تکنیک های ماساژ:

از ماساژ فشار سبک تا ماساژ فشار زیاد تا ماساژ ماهیچه ها یا رباط ها متفاوت است.سونوگرافی درمانی: یک دستگاه برقی که امواج فراصوتی تولید می کند که با استفاده از ژل های رسانا به قسمت آسیب دیده منتقل می شود. این به نوبه خود باعث ایجاد میکرو ماساژ می شود که باعث گردش خون می شود ، درد را کاهش می دهد و قدرت احیا کننده بافت ها را افزایش می دهد و به آرامش عضلات کمک می کند. در درمان صدمات بافت نرم بسیار مفید است.

الکتروتراپی:

این یک جریان الکتریکی است که از طریق ۲ یا ۴ الکترود به قسمت آسیب دیده تحویل داده می شود. این دو جریان مداخله کننده را به قسمت بدن می فرستد که مانند احساس سوزن سوزن شدن به بیمار میدهد . برای تسکین درد استفاده شود. تورم را کاهش داده و روند بهبود را بهینه می کنید.

تحریک عصبی – عضلانی:

یک دستگاه الکتریکی با جریانهای متغیر است که با استفاده از الکترودها برای تقویت ماهیچه های بسیار ضعیف اعمال می شود. این به دنبال جراحی زانو برای تقویت عضلات تقویت کننده زانو بسیار مفید است. نسخه قابل حمل اکنون برای اجاره یا خرید در دسترس است.

برنامه ورزشهای توانبخشی:

تمرینات خانگی به صورت علمی برای کمک به وضعیت شما ، بهبود تحرک ستون فقرات و مفاصل ، تثبیت و تقویت ماهیچه هایی که استخوان های شما را تقویت میکنند طراحی شده است. این بخش مهمی از درمان شما برای بازگشت به سلامت کامل است.

این نوع از فیزیوتراپی در کلینیک های فیزیوتراپی ، بیمارستان ها و حتی در خانه ارائه می شود.

فیزیوتراپی ارتوپدی می تواند یک گزینه درمانی اولیه یا مکمل برای انواع بیماری های اسکلتی عضلانی باشد مانند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.