فیزیوتراپی

انواع فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی و انواع فیزیوتراپی نوعی از حرفه مراقبت‌های پزشکی و سلامتی است که بر توانبخشی فیزیکی و درمان افرادی که از آسیب یا بیماری رنج می‌برند تمرکز دارد. فیزیوتراپیست‌ها از روش‌های متعددی در کمک به بیماران برای بهبود بیماری، آسیب یا ناتوانی استفاده می‌کنند. این تکنیک‌ها شامل ورزش، درمان دستی، آب درمانی و تحریک الکتریکی است. فیزیوتراپیست‌ها همچنین به بیمار آموزش و مشاوره می‌دهند تا به آنها کمک کنند تا سلامت خود را حفظ کنند و از آسیب‌ها یا بیماری‌های آینده جلوگیری کنند.

فیزیوتراپی و انواع فیزیوتراپی

حرفه فیزیوتراپی از لحاظ تکنیک به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 1. روش دستی یا منوال تراپی: این شکل از فیزیوتراپی از دستکاری و تحرک دستی مفاصل و بافت‌های نرم برای تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی استفاده می‌کند. علاوه بر این، ممکن است شامل ماساژ، تحرک مفصل، کشش و سایر فعالیت‌های درمانی باشد.
 2. ورزش درمانی: این نوع فیزیوتراپی بر تجویز تمرینات خاص برای کمک به تقویت عضلات و بهبود آمادگی جسمانی کلی تمرکز دارد. تمرینات ممکن است شامل کشش، تقویت، تمرین تعادلی، تمرین‌های هوازی یا کار ثبات مرکزی باشد.
 3. آموزش مجدد وضعیت بدن: این نوع فیزیوتراپی شامل آموزش نحوه قرارگیری صحیح بدن به منظور کاهش درد یا بهبود وضعیت بدنی به بیماران است. ممکن است شامل آموزش ارگونومی مناسب یا تمرینات اصلاح وضعیت بدن مانند پیلاتس یا یوگا باشد.
 4. الکتروتراپی: در این نوع فیزیوتراپی از تحریک الکتریکی برای کاهش درد و بهبود قدرت و هماهنگی عضلانی استفاده می‌شود. اولتراسوند درمانی، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)، تحریک الکتریکی عضلانی (EMS) و جریان تداخلی (IFC) اشکال معمول الکتروتراپی هستند.
 5. آب درمانی: این نوع فیزیوتراپی در محیط استخر برای بیمارانی که به دلیل آرتروز یا سایر شرایط پزشکی که حرکت در خشکی را محدود می‌کند به کمک برای حرکت نیاز دارند استفاده می‌شود. آب درمانی می‌تواند شامل تمرینات قلبی عروقی کم تاثیر و همچنین تمرینات قدرتی با استفاده از وسایل کمکی شناوری مانند رشته فرنگی یا وزنه‌های آب باشد.

فیزیوتراپی به عنوان درمان توانبخشی

فیزیوتراپی می‌تواند برای تمام بیماری‌ها، محدودیت‌ها و اختلالات مؤثر بر سیستم اسکلتی عضلانی تجویز شود. اهداف درمانی بهبود تحرک، عملکرد، یادگیری حرکات و رفتارهای ملایم برای زندگی روزمره است.  فیزیوتراپی انواع مختلفی دارد که هرکدام به‌منظور درمان یا کمک به یک اختلال در سلامتی فردی ایجاد شده‌اند. در ادامه به معرفی انواع فیزیوتراپی و کاربرد آنها می‌پردازیم.

انواع فیزیوتراپی:

هدف فیزیوتراپی و توانبخشی، کمک به بیماران برای بازیابی عملکرد ماهیچه‌ها و مفاصل در زمانی است که به دنبال یک رویداد تصادفی عملکرد فیزیکی کاهش می‌یابد، است. انواع فیزیوتراپی به هر فرد بسته به مساله‌ای که دارد می‌تواند کمک کند، به‌عنوان‌مثال برای درمان صدمات، بدشکلی‌ها و اختلالاتی که به فرد اجازه نمی‌دهد از عملکردهای خود استفاده کامل کند. در سال‌های اخیر، فیزیوتراپی به طور قابل توجهی تکامل‌یافته است و راه‌حل‌های ویژه و مؤثری را برای یکسری از بیماری‌های اسکلتی عضلانی ارائه می‌دهد. در این بخش لیستی از انواع فیزیوتراپی و توانبخشی موجود امروزی با ویژگی‌های هر تخصص و مواردی که در آن اعمال می‌شود، آورده شده است.

درمان دستی یا ماساژ تراپی

درمان دستی یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی است. اختلالات عملکردی مفاصل و ماهیچه‌ها براساس یک بحث اولیه دقیق (تاریخچه) و یک معاینه درمانی دستی خاص، با درنظرگرفتن تمام یافته‌های موجود و نتایج معاینه تعیین می‌شود. با تکنیک‌های موبیلیزاسیون هدفمند، این اختلالات از بین رفته و عملکرد مفاصل یا عضلات درمان شده بهبود می‌یابد.

تکنیک‌های ماساژدرمانی شامل مانورهای پیچیده‌ای هستند که به مهارت‌های خاصی نیاز دارند، به‌عنوان‌مثال پس از انقباض یا آسیب پس از تصادف انجام می‌شوند. به طور کلی، ماساژدرمانی شامل مداخله دستی توسط فیزیوتراپیست است که با حرکات دقیق با هدف کاهش درد و بازیابی تحرک مفاصل و عضلات مداخله می‌کند. تکنیک‌های ماساژ می‌تواند شامل اصطکاک، ضربه زدن یا ورز دادن باشد.

چرا باید فیزیوتراپی انجام دهیم؟

فیزیوتراپی به بازگرداندن حرکت و عملکرد نواحی آسیب دیده، بیماری یا ناتوانی بدن کمک می‌کند. این روش برای بهبود دامنه حرکتی، کاهش درد، بهبود قدرت و کمک به افراد برای بازیابی استقلال در حرکت خود استفاده می‌شود. فیزیوتراپی همچنین می‌تواند برای اهداف پیشگیری و توانبخشی نیز استفاده شود.

این روش به افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن کمک می‌کند تا علائم خود را به طور موثرتری مدیریت کنند و می‌تواند از آسیب یا ناتوانی بیشتر جلوگیری کند.

مزایای فیزیوتراپی چیست؟

مهم‌ترین مزایای فیزیوتراپی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بهبود تحرک: فیزیوتراپی با تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری به بهبود تحرک کمک می‌کند. این می‌تواند به افراد کمک کند تا راحت‌تر و ایمن‌تر حرکت کنند و خطر سقوط یا آسیب را کاهش دهد.
 • کاهش درد: تکنیک‌های فیزیوتراپی مانند ماساژ، کشش و ورزش می‌تواند به کاهش درد مرتبط با شرایط مختلف مانند آرتریت یا کمردرد کمک کند.
 • بهبود وضعیت بدن: وضعیت نامناسب می‌تواند باعث درد و ناراحتی در گردن، شانه‌ها، پشت و سایر نواحی بدن شود. فیزیوتراپیست‌ها از ورزش‌ها و کشش‌ها برای کمک به اصلاح مشکلات وضعیت بدن و کاهش فشار روی مفاصل و عضلات استفاده می‌کنند.
 • تعادل و هماهنگی بهبود یافته: تعادل یا هماهنگی ضعیف به دلیل سن یا آسیب می‌تواند منجر به زمین خوردن یا حوادث دیگر در افرادی شود که عادت به فعالیت ندارند. فیزیوتراپیست‌ها از طریق تمریناتی که به طور خاص برای بهبود تعادل طراحی شده‌اند، می‌توانند به افراد کمک کنند حس تعادل خود را بازیابند تا بتوانند با اطمینان بیشتری در طول فعالیت‌های روزانه خود بدون ترس از زمین خوردن یا آسیب بیشتر به خود حرکت کنند.
 • پیشگیری از آسیب و توانبخشی: فیزیوتراپی اغلب به عنوان بخشی از یک برنامه پیشگیری از آسیب برای ورزشکاران یا کسانی که به طور منظم در فعالیت‌های شدید شرکت می‌کنند استفاده می‌شود. این به تقویت ماهیچه‌ها کمک می‌کند و با ارائه پشتیبانی در طول فعالیتی که ممکن است برای قدرت بدن فرد به تنهایی بیش از حد سخت باشد، خطر آسیب‌های بعدی را کاهش می‌دهد.

فیزیوتراپی ایرانیان

آسیب های عضلانی به خصوص در نواحی کمر و گردن به دلیل تغییر فعالیت های روزمره و سبک زندگی، در کنار اون همگام شدن با تکنولوژی هایی از جمله کامپیوتر و گوشی های همراه در حال افزایش است.

در بعضی از مواقع نیز به دلیل اتفاقات طبیعی یا به وجود آمده از جمله سالمندی، تصادفات و آسیب های ورزشی آسیب هایی در عضلات بدن به وجود میاد.

یکی از راه های پیشگیری و درمان آسیب های عضلانی،استفاده از خدمات فیزیوتراپی ایرانیان است که با استفاده از ورزش و تمرین و یا دستگاه های پیشرفته پزشکی سعی در بهبود وضعیت بیمار دارد.

فیزیوتراپی یک حرفه مراقبتیه که به افراد کمک می کنه تا قدرت ، عملکرد ، حرکت و سلامت فیزیکی کلی خودشون رو بازیابی ، حفظ و به حداکثر برسانند.

فیزیوتراپی شامل توانبخشی ، همچنین جلوگیری از آسیب دیدگی ، و ارتقا سلامت و تناسب اندام است.

هرفردی ممکنه در طول زندگی به هر دلیلی دچار آسیب های فیزیکی و حرکتی بشه و فیزیوتراپی یکی از روش های درمانه.  در این مقاله قصد داریم مرکز فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی اصفهان رو بهتون معرفی کنیم و اطلاعات کاملی از آن در اختیارتون قرار بدیم.

همچنین به بررسی فیزیوتراپی و روش‌های پر استفاده این درمان فیزیکی می‌پردازیم؛ همچنین در این متن گفته می‌شود که با این روش درمانی کدام بیماری‌ها و اختلالات را می‌توان کنترل و بهبود بخشید. علاوه بر این یکی از اولین و بهترین فیزیوتراپی‌های ایران را نیز معرفی خواهیم کرد؛ بنابراین اگر از دردهای اسکلتی و ناتوانی‌های حاصل شده رنج می‌برید، می‌توانید همین حالا با مشورت فیزیوتراپیست مهدی صدیقی؛ جلسات فیزیوتراپی را به منظور بهبود و درمان خود آغاز کنید.

فیزیوتراپی ایرانیان، دکتر مهدی صدیقی از بهترین فیزیوتراپیست های اصفهان است که در کلینیک ایرانیان اصفهان واقع در استان اصفهان به بیماران خدمات درمانی ارزشمندی را ارائه می‌دهد. این متخصص به عنوان یکی از بهترین و با تجربه‌ترین اعضای فیزیوتراپی اصفهان شناخته می‌شود. تجربه و دانش بالا این فرد باعث شده است تا از وی به عنوان یکی از بهترین دکترهای فیزیوتراپی در ایران یاد شود.

بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

انواع خدمات فیزیوتراپی در فیزیوتراپی ایرانیان:

 

به خودی خود دارای انواع مختلفی از روش های درمانی در فیزیوتراپی ایرانیان وجود دارد که بر اساس کاربر به موارد زیر می توان اشاره کرد .

ارتوپدی:

صدمات اسکلتی در قسمت های عضلانی ، استخوان ، رباط و تاندون ها را ارزیابی و درمان می کند .

سالمندان:

افراد سالمندی که دارای بیماری های خاصی مثل پوکی استخوان ، اسیب مغزی ، فلج مغزی ، بیماری اسکلروز متعدد و اسیب های نخاعی و …. بسیار کمک می کند .

قلبی و عروقی و ریوی:

افراد مبتلا به برخی شرایط قلبی ریوی و بیمارهایی که تحت جراحی قلب قرار گرفته اند با این روش میتوانند استقامت بدنی بیمار را افزایش دهند .

یخ درمانی:

یک روش عالی برای کاهش جریان خون و کاهش تورم ، التهاب ، درد است که باید به صورت غیر مستقیم روی قسمت گذاشته شود .

گرما درمانی:

بیماری که جراحت دارد می تواند برای درمان کیسه های اب داغ یا اب گرم را روی بدن خود قرار دهد .

این کار باعث افزایش جریان خون به بافت های اسیب دیده شده و در نتیجه باعث تسکین درد خواهد شد .

تحریک الکتریکی:

در این نوع ، جریان بدون درد الکتریسیته از طریق پوست به اعصاب مورد نظر فرستاده می شود .

جریان الکتریسیته باعث گرما شده و در تسکین درد و رفع خشکی مفاصل مفید است .

شل کردن میوفاسیل:

فاسیا ، پوششی از بافت همبند است که عضلات ، استخوان و اعضای بدن محافظت می کند .

فشار ناشی از اسیب یا حالت نا مناسب بدن باعث تنگ شدن فاسیا می شود که موجب شده عضلات و استخوان ها از جای خود خارج شده و باعث درد شود .

فیزیوتراپیست با استفاده انگشتان ، ارنج ، کف دست و …. برای کشیدن فاسیا استفاده می کند .

انواع دیگر درمان‌های توانبخشی فیزیوتراپی ایرانیان

زمینه توانبخشی فیزیوتراپی واقعاً بسیار گسترده است، در واقع شامل حوزه‌ها و تکنیک‌های بسیاری است که با زمینه‌های خاص و فرایندهای توانبخشی خاصی سازگار است. به‌عنوان‌مثال، علاوه بر موارد ذکر شده، انواع دیگری از درمان‌ها نیز وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد.

اولتراسوند درمانی: این یک درمان نسبتاً رایج در فیزیوتراپی است که براساس استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای مداخله در انقباضات، تاندونیت و آسیب‌های عضلانی است.

تقویت عضلات با TRX : این تکنیکی است که در بیمارانی که دچار تروما شده‌اند برای کاهش درد یا علائم دیگر مانند التهاب و تورم استفاده می‌شود و براساس یکسری تمرینات با هدف افزایش توده عضلانی و تقویت است.

شاک‌ویوتراپی: از امواج رادیال در فیزیوتراپی برای ایجاد اثرات شیمیایی و فیزیکی در بافت آسیب‌دیده با هدف درمان شکستگی‌ها، سفتی مفاصل، تاندیوپاتی‌ها و کلسیفیکاسیون‌ها استفاده می‌شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) : این روش درمانی برای تسکین اثرات برخی از آسیب‌شناسی‌های منشأ استئوآرتیکولی یا عصبی، به ویژه برای کاهش درد در ناحیه لگن – پرینه استفاده می‌شود.

مزایای انواع فیزیوتراپی در فیزیوتراپی ایرانیان

فیزیوتراپی مزایا و فواید مهمی را برای افرادی که دچار تروما، تصادف یا جراحی شده‌اند یا برای افرادی که اثرات مرتبط با آسیب‌شناسی و اختلالات انواع مختلف دارند تضمین می‌کند. درمان‌های فیزیوتراپی در زمینه‌های مختلف کم تهاجمی و مؤثر هستند و به بهبود کیفیت زندگی و بازیابی عملکرد عضلات و مفاصل کمک می‌کنند. درمان‌های توانبخشی فیزیوتراپی در واقع افزایش تحرک عمومی، تقویت سیستم اسکلتی عضلانی و کاهش درد، التهاب و سایر علائم کم‌وبیش دردناک را ممکن می‌سازد. علاوه بر این، امکان بازیابی بهزیستی روانی صحیح وجود دارد برای مثال بازگشت سریع به زندگی عادی پس از تصادف یا جراحت.

عوارض فیزیوتراپی چیست؟

برخی از خطرات و عوارض مرتبط با فیزیوتراپی به شرح زیر است:

 • درد عضلانی: فیزیوتراپی می‌تواند شامل استفاده از تکنیک‌های عملی مانند ماساژ باشد که ممکن است منجر به درد عضلانی شود.
 • درد مفاصل: برخی ورزش‌ها یا حرکات کششی ممکن است باعث درد یا ناراحتی مفاصل شوند.
 • آسیب عصبی: تکنیک نامناسب یا فشار بیش از حد می‌تواند باعث آسیب عصبی شود و در نتیجه باعث بی‌حسی یا گزگز در ناحیه آسیب دیده شود.
 • عفونت: اگر تجهیزات بین استفاده به درستی استریل نشود، خطر عفونت از باکتری‌ها و ویروس‌ها وجود دارد.
 • آسیب: ورزش‌هایی که به طور نادرست انجام می‌شوند، در صورت عدم درمان مناسب توسط فیزیوتراپ می‌توانند منجر به آسیب و عوارض بعدی شوند.

شایع‌ترین اثرات منفی و عوارض فیزیوتراپی عبارتند از:

 • درد و یا سفتی در ناحیه تحت درمان
 • کبودی یا تورم در ناحیه تحت درمان
 • اسپاسم یا گرفتگی عضلات به دلیل افزایش فعالیت و کشش عضلات
 • تحریک عصب به دلیل فشار وارد شده در طول درمان
 • سردرد ناشی از افزایش جریان خون در سر در اثر درمان‌هایی مانند ماساژ یا اولتراسوند درمانی
 • سرگیجه ناشی از برخی ورزش‌ها، مانند تمرین‌هایی که شامل تعادل یا چرخش سریع به اطراف است.

بهترین فیزیوتراپی در اصفهان ، فیزیوتراپی ایرانیان

مجموعه سلامت ایرانیان دارای تخصصی ترین و بهترین فیزیوتراپی اصفهان با پیشرفته ترین تجهیزات و حرفه ای ترین متخصصان این حوزه، خدمات فیزیوتراپی با بالاترین کیفیت و بر اساس بروزترین متدهای درمانی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی ارائه می شود.

فیزیوتراپی حرفه مراقبت های بهداشتی اولیه است که سلامتی، تحرک و عملکرد مستقل را ارتقا می دهد. فیزیوتراپیست ها درک پیشرفته ای از نحوه حرکت بدن، چه چیزی آن را از حرکت خوب باز می دارد و چگونه می توان تحرک را بازگرداند، دارند.

متخصصان ما در فیزیوتراپی ایرانیان تخصصی ترین و بهترین فیزیوتراپی در اصفهان از تکنیک های حرفه ای مبتنی بر آموزش، علم و تحقیقات پیشرفته برای همکاری با بیماران برای دستیابی به اهدافی مانند توانایی راه رفتن و حرکت آزادانه پس از آسیب، بازیابی تحرک پس از بیماری یا جراحی، مدیریت بیماری های مزمن مانند آرتریت استفاده می کنند.

روند کار فیزیوتراپیست در بهترین فیزیوتراپی اصفهان:

شما با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی برای شرایط یا آسیب شما تنظیم کند تا بتوانید به انجام فعالیت هایی که دوست دارید و زندگی که به آن عادت کرده اید بازگردید. فیزیوتراپیست ها با مراجعین در هر سنی و با طیف وسیعی از شرایط بهداشتی کار می کنند. خواه فقط کمک به مدیریت درد و توانبخشی باشد، آسیب حاد مانند رگ به رگ شدن مچ پا، یا مدیریت شرایط مزمن مانند دیابت یا بیماری قلبی، فیزیوتراپیست می تواند کمک کند. همچنین، به خاطر داشته باشید که فیزیوتراپی به توانبخشی آسیب و اثرات بیماری یا ناتوانی محدود نمی شود

فیزیوتراپیست همچنین آموزش و مشاوره برای ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری و آسیب ارائه می دهد که به شما کمک می کند تا استاندارد زندگی و تحرک خود را پس از اتمام درمان حفظ کنید. فیزیوتراپیست ها شما را مادام العمر در حرکت نگه می دارند.

فیزیوتراپی در درجه اول برای بهبود تحرک افراد طراحی شده است. فیزیوتراپی برای افرادی که اخیراً دچار آسیب عضلات و مفاصل شده اند بسیار مفید است. فیزیوتراپیست یک متخصص مراقبت های بهداشتی آموزش دیده در دانشگاه است که می تواند یک مشکل اسکلتی عضلانی و یا عصبی-عضلانی در بدن را با استفاده از یک روش درمانی یکپارچه درمان کند.

وجود بهترین متخصصین فیزیوتراپی، ارتوپدی، تکارتراپی، تمرین درمانی، ماساژ و آب درمانی در بهترین فیزیوتراپی اصفهان

فیزیوتراپی ایرانیان به عنوان مدرن ترین، پیشرفته ترین و بهترین کلینیک فیزیوتراپی ارائه دهنده خدمات فوق تخصصی درمانی به بیماران داخل و خارج از کشور (توریسم درمانی) میباشد.

انواع خدمات فیزیوتراپی، لیزر تراپی، الکترو تراپی، منوال تراپی، آب درمانی و استخر، باشگاه بدنسازی و ورزشی ویژه بانوان و آقایان عزیز میباشد.

فیزیوتراپی دست و شانه، فیزیوتراپی زانو، فیزیوتراپی لگن و ران، فیزیوتراپی مچ پا، فیزیوتراپی پا، فیزیوتراپی ستون فقرات و فیزیوتراپی ویژه سالمندان، خانمهای باردار، کودکان، فیزیوتراپی ناشی از عارضه های سکته مغزی ، فیزیوتراپی ویژه جهت بیماران مبتلا به سرطان و کلینیک لاغری و زیبایی، درمان و تسکین درد میباشد. بهترین و مجرب ترین جراحان ارتوپد، فیزیوتراپیست متخصص، کادر درمانی ویژه در مجموعه ایرانیان فعالیت دارند.

اولین مرکز توریسم درمانی در اصفهان

مجموعه سلامت ایرانیان برای اولین بار در کشور به عنوان مرکز فوق تخصصی و بین المللی در زمینه فیزیک درمانی و ارتوپدی اقدام به جذب و درمان بیماران خارج از کشور نموده است. فیزیوتراپی ایرانیان متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران با تجربه، دلسوز و متخصص تمام تلاش خود را جهت درمان انواع درد، بهبودی و سلامتی به کار میبرد.

اولین مرکز درمان بدون جراحی فیزیوتراپی ایرانیان ، بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

 اولین مرکز درمان بدون جراحی در ایران مجموعه سلامت ایرانیان میباشد. این مجموعه با هدف ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به عنوان اولین مرکز بین‌المللی ارتوپدی، درد و ستون فقرات در ایران فعالیت خود را آغاز نموده است.

اهداف فیزیوتراپی ایرانیان:

 • ارتقاء سطح دانش عمومی جامعه جهت انتخاب بهترین خدمات درمانی
 • ایجاد یک استاندارد مشخص جهت ارائه‌ی خدمات به مراجعه کنندگان
 • ارائه‌ی خدمات به شما عزیزان در بالاترین سطح استانداردهای درمانی و تشخیصی.

ارتقای عملکرد و توان جسمانی بدن:

با توجه به ارتباط زیاد سیستم های بدن درمان های فیزیوتراپی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم باعث بهبود عملکرد دستگاه فیزیولوژیک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.