[rev_slider slidertitle=”Home Slider 2″ alias=”home-slider-2″]

فیزیوتراپی کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن

 بررسی و درمان اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن یکی از فیزیوتراپی های مهمی است که توسط مجموعه فیزیوتراپی ایرانیان انجام می شود .عواملی مانند بارداری ، کهولت سن ، یبوست مزمن ،  سبک زندگی نادرست و برخی جراحی های دیگر مانند هیسترکتومی یا پروستاتکتومی می توانند سبب بروز اختلال در عملکرد عضلات کف لگن شوند . اختلالاتی مانند بی اختیاری مثانه و روده ، مقاربت درد ناک ، قاعدگی دردناک و  …  را می توان با فیزیوتراپی کف لگن برطرف کرد . به بیان دیگر فیزیوتراپی کف لگن نوعی روش درمانی غیرتهاجمی ، کم هزینه و موثر است که می تواند به بهبود وضعیت افرادی که دچار اختلالات کف لگن هستند کمک کند.

تکنیک های درمانی فیزیوتراپی کف لگن اغلب شامل تکنیک های درمانی دستی، تمرین ها، آزادسازی بافت همبند، ماساژ و آموزش هستند.برای انجام موفقیت آمیز فیزیوتراپی کف لگن اغلب معاینه دیجیتال با رضایت بیمار انجام می شود . اختلال عملکرد کف لگن هم چنین می تواند به دلیل فعال بودن بیش از حد یا سفتی عضلات لگن ، یا کم کاری این عضلات و ضعف آنها نیز رخ دهد.اگر بخواهیم کف لگن را تعریف کنیم باید گفت کف لگن مجموعه ای از احشا همانند مثانه، رکتوم، ارگان های جنسی است که در لگن واقع می باشند و توسط شماری از عضلات که دیواره های این آن را تشکیل می دهند مورد حمایت هستند.اگر به دنبال فیزیوتراپی خوب در اصفهان هستید می توانید به کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه کنید .

فیزیوتراپی کف لگن

شایع ترین  اختلالات کف لگن

از شایع ترین  اختلالات کف لگن می توان به بی اختیاری ادرار ، بی اختیاری مدفوع ، بی اختیاری گاز ، مقاربت دردناک ، تکرر ادرار ، یبوست مزمن ، مشکلات قبل و بعد از زایمان ،قاعدگی دردناک اشاره کرد.اختلالات کف لگن اغلب به دلیل ضعف عضلات کف لگن رخ می دهند و فیزیوتراپیست ها می توانند از روش ها و مدالیته های مختلفی برای درمان اختلالات کف لگن استفده کنند .

یکی از راه های مؤثر در بهبود اختلالات کف لگن بیوفیدبک است . در بیوفیدبک فرد به تدریج می تواند کنترل عضلات بدن خود را به طور ارادی دست بگیرد .برای رفع اختلالات کف لگن و تقویت عضلات از الکتروتراپی نیز می توان استفاده کرد . در فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپ معمولا تمریناتی برای بیمار تجویز می کند که نقش مهمی در تقویت عضلات کف لگن دارد .همان طور که اشاره شد معاینه داخلی با هدف فیزیوتراپی کف لگن فقط شامل معاینه دیجیتال است. معاینه دیجیتال حتما باید با رضایت بیمار انجام شود و در صورت عدم تمایل بیمار هرگز نباید او را مجبور به انجام معاینه کرد . در معاینه دیجیتال داخلی بهترین عکس ها از عملکرد ماهیچه های کف لگن گرفته می شود . در صورت انجام این معاینه احتمال مؤثر بودن درمان های فیزیوتراپی بیشتر می شود .

خانم ها و بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات کف لگن آسیب هاب لگن را پدیده ای طبیعی بر اثر کهولت سن می دانند و از مراجعه به فیزیوتراپ شرم دارند . این تصور اشتباه است . بسیاری از عارضه های کف لگن به هم مرتبط هستند به طور مثال بیماری که در حین سرفه دچار نشت ادرار می شود این مشکل با یبوست او مرتبط است . با درمان های نوین تخصصی فیزیوتراپی کف لگن می توان اختلالات این ناخیه را بدون هیچ گونه ای عارضه ای درمان کرد .

روش های انجام فیزیوتراپی کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن را می توان با روش های زیر انجام داد :

الکتروتراپی

چنان چه بیمار در اثر تصادف یا هر حادثه دیگری به لگن او ضربه وارد شود می تواند با استفاده از جریان های الکتریکی یا الکتروتراپی مشکل خود را برطرف کند . همان طور که در ابتدا اشاره کردیم در صورتی که عضلات کف لگن عملکرد سابق را نداشته باشند فیزیوتراپیست از جریان اینترفرنشیال استفاده می کند .

جریان اینترفرنشیال به عمق بدن فرد نفوذ می کند و باعث انقباض ماهیچه های قسمت مورد نظر می شود . یکی از جریان های دیگری که در زمینه الکتروتراپی می توان از آن استفاده کرد امواج فارادیک است . امواج فارادیک به وسیله الکترود های قلمی باعث بهبود عملکرد ماهیچه های کف لگن فرد می شود .

لیزرتراپی

از نوع کم توان لیزر می توان برای بهبود قسمت های مربوط به کف لگن بیمار استفاده کرد . با تابیدن اشعه لیزر به این بخش سلول های زنده ای که آسیب دیده اند تحریک می شوند . تحریک لیزر هم چنین باعث تغذیه ی سلولی ناحیه آسیب دیده نیز می شود . در کل لیزر کمک می کند ماهیچه های کف لگن که دچار التهاب یا اختلال شده اند بهبود یابند . از لیزر درمانی علاوه بر فیزیوتراپی کف لگن می توان برای گردن درد ، دیسک کمر و … نیز استفاده کرد .

منوآل تراپی یا درمان های دستی

در منوآل تراپی فیزیوتراپیست با انجام حرکات و تمرین هایی موجب کشش عضلات کف لگن می شود . با انجام تمرینات منوآل تراپی عضلات گرم می شود و محدوده ی توانایی حرکتی آن ها افزایش می یابد . منوآل تراپی هم چنین کمک می کند جریان خون در بافت ها و عضلاتی که آسیب دیده اند افزایش یابد . برای انجام منوآل تراپی حتما به فیزیوتراپ با تجربه مراجعه کنید . عدم انجام صحیح تکنیک های منوآل تراپی می تواند مشکلات دیگری را برایتان به وجود بیاورد .

فیزیوتراپی کف لگن

بیوفیدبک یا بازخورد زیستی

با بیوفیدبک می توان از پاسخ های طبیعی که بدن بیمار در برابر درمان ها نشان می دهد اطلاعاتی در مورد کنترل کردن پدیده های حرکتی طبیعی بدن به دست آورد . فرد بیمار با استفاده از فعالیت های فیزیکی و اطلاعات به دست آمده سیستم عصبی و عضلانی خود را تحت تأثیر قرار می دهد . با انجام تکنیک های بیوفیدبک بیمار به راحتی کنترل سیستم عصبی عضلانی خود را به دست می گیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید