روش های کاهش سایز دور شکم و کمر

رسوبات سرسخت چربی روی دور کمر شما می تواند روی ظاهر شما، سایز شکم و کمر، لباس و سلامت شما تأثیر بگذارد. بیشتر افراد می توانند با انجام تغییرات کلیدی در شیوه زندگی، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم سرشار از پروتئین بدون چربی، سبزیجات و میوه، و حبوبات و…
سایز دور کمر و شکم را کاهش دهیم
مقالات فیزیوتراپی
آب درمانی برای لاغری, کاهش وزن, لاغری

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

کاهش سایز شکم و کمر

ورزش و تغذیه سالم بدون شک یک امر ضروری است و شامل ورزش های هوازی و وزنه ها و انتخاب صحیح غذاهای غیر چرب و غیر فرآوری میشود. باید بدانیم که کاهش وزن به طور کلی در سراسر بدن اتفاق می افتد نه در یک نقطه خاص و برخی از افراد ممکن است اضافه وزن نداشته باشند، اما برآمدگی بیش از حد در ناحیه میانی در شکم و کمر خود داشته باشند. نه تنها داشتن دور کمر بزرگ باعث خودآگاهی ما می شود و در نهایت سعی می کنیم آن را با لباس بپوشانیم، بلکه چربی اضافی در این ناحیه می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند دیابت، بیماری قلبی و غیره شود.

درک نحوه عملکرد کاهش وزن بسیار مهم است. این ایده که شما می توانید وزن خود را تنها از یک قسمت از بدن خود بدون کاهش وزن به طور کلی کاهش دهید، یک افسانه است.در حالی که تمرینات می تواند عضلات زیر چربی شکم شما را تقویت و سفت کند، بدون کاهش وزن کلی که کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد، نتایجی را در دور کمر خود مشاهده نخواهید کرد. ترکیبی از زندگی سالم، تغذیه و ورزش بهترین نتایج را به شما می دهد.

چه چیزی چربی شکم را متفاوت می کند؟

چربی احشایی که به عنوان چربی شکم، معده یا شکم شناخته می شود یک نوع چربی مضر است که اندام های شکم را احاطه کرده است. کاهش میزان چربی شکم می تواند مزایای سلامتی قابل توجهی برای برخی افراد داشته باشد.چربی احشایی هورمون هایی ترشح می کند که می تواند منجر به دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی و سایر مشکلات سلامتی شود. به دلیل نقش فعال آن در تولید هورمون های مختلف، گاهی به آن چربی فعال نیز می گویند.

این نوع چربی نسبت به چربی زیر پوستی که درست زیر پوست قرار دارد کمتر قابل مشاهده است. با این حال، افزایش محسوس دور کمر می تواند نشان دهنده افزایش چربی احشایی باشد.ایجاد تغییرات کلیدی در رژیم غذایی و انجام انواع صحیح ورزش می تواند سطح این نوع چربی را کاهش دهد و در نهایت شما شاهد کاهش سایز دور کمر و شکم خود خواهید بود.

کاهش سایز شکم و کمر

عوامل موثر در ایجاد چاقی شکمی

همه افراد دارای مقداری چربی در اطراف شکم هستند، اما مقادیر زیاد آن می تواند مضر باشد.برخی شرایط پزشکی نیز ممکن است باعث افزایش چربی احشایی شوند.

عوامل متعددی وجود دارد که در بزرگ بودن شکم تاثیرگذار است. قبل از اینکه سراغ راهکارهایی برای کوچک کردن شکم باشم، بهتر است عوامل زمینه ساز برای چاقی دور کمر و شکم را بشناسیم. موارد زیر گزینه‌هایی هستند که در این زمینه موثرند:

 • ژنتیک
 • تغذیه نامناسب
 • استرس
 • خواب ناکافی
 • بیماری‌ها و مشکلات گوارشی مانند یبوست
 • نامتعادل بودن سطح هورمون‌ها
 • فعالیت بدنی کم و یکجا نشینی
 • سبک زندگی نادرست

تفاوت کاهش سایز شکم و کمر و کاهش وزن در چیست ؟

آیا بدون کاهش وزن، می‌توان به کاهش سایز رسید؟ در ابتدا تعریفی از کاهش وزن و کاهش سایز خواهیم داشت.

کاهش وزن

کاهش وزن هنگامی اتفاق می‌افتد که کالری دریافتی شما نسبت به کالری مصرفی‌تان کمتر باشد. کم کردن کالری دریافتی،همچنین با ورزش و فعالیت بیشتر انرژی بیشتری از بدن طلب کنید. ترکیبی از این دو کار باعث کاهش وزن بهتری می‌شود.

کاهش سایز شکم و کمر

همان‌طور که گفتیم با ترکیب رژیم لاغری اصولی و ورزش، چربی‌سوزی و کاهش سایز و وزن رخ می‌دهد. این که چند سانتی‌متر از دور کمرتان کم شود به عوامل زیادی از جمله جنسیت، تیپ بدنی، و متابولیسم پایه بدن‌تان بستگی دارد.

معمولا کاهش وزن و کاهش کاهش سایز شکم و کمر، باهم رخ می‌دهند، اما نکته مهم این است که همیشه لاغر‌شدن به معنای کم شدن عدد روی ترازو نیست. در این صورت وزن شما ممکن است ثابت بماند، این امر نشانه این است که در مسیر درست حرکت می‌کنید.

سایز ایده آل دور شکم و کمر

طبق موسسه‌ی ملی قلب، ریه و خون، اگر مردی دور کمر بیشتر از ۴۰ اینچ یا ۱۰۱.۶ سانتی‌متر داشته باشد یا دور کمر زنی بیش از ۳۵ اینچ یا ۸۸.۹ سانتی‌متر باشد، در خطر بالای ابتلا به دیابت نوع دو، فشار خون بالا و بیماری قلبی قرار دارد. پس دور کمر ایده آل برای مردان زیر ۱۰۱.۶ سانتی‌متر و دور کمر ایده آل برای خانمها زیر ۸۸.۹ سانتی‌متر است.

برای اندازه‌گیری دور کمر در خانه، تنها به یک متر نواری و برخی نکات ساده نیاز دارید:

با حذف هر گونه لباس از دور کمر خود، اندازه‌گیری را آغاز کنید. بالای استخوان لگن و ته قفسه سینه خود را پیدا کنید. اینجا دقیقا کمر شماست که می‌خواهید دور آن را اندازه بگیرید.یک بازدم معمولی انجام دهید.

متر را دور کمر خود بپیچید طوری که با کف زمین موازی باشد. متر را زیاد تنگ نکرده و همچنین طوری گشاد نکنید که بیفتد و نهایتا اندازه‌گیری خود را ثبت کنید.

نکات زیر به روش های خاصی برای کمک به کاهش سایز شکم و کمر شما می پردازند:

 روی غذاهای کم کالری تمرکز کنید

خوردن کمتر غذاهای پرکالری و کم تغذیه به عنوان مثال، غذاهای فرآوری شده، محصولات پخته شده و سیب زمینی سرخ کرده راهی مفید برای ایجاد کمبود کالری و بهبود سلامتی است.سعی کنید این غذاها را با گزینه های مغذی و کم کالری، مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل جایگزین کنید.

نوشیدنی های شیرین را حذف کنید

به نظر می رسد مصرف قند اضافی عامل اصلی افزایش وزن به خصوص در ناحیه شکم باشد.مصرف زیاد قند ممکن است سطح چربی احشایی را با افزایش مقاومت به انسولین و تحریک التهاب در سراسر بدن افزایش دهد.مصرف سطوح بالای قند در نوشیدنی ها بدون اینکه متوجه شوید می تواند آسان باشد. محتویات قند نوشیدنی هایی مانند نوشابه و چای شیرین و قهوه را بررسی کنید.برای بسیاری از افراد، کاهش میزان قند موجود در نوشیدنی های گرم و حذف نوشابه می تواند قند اضافی را از رژیم غذایی آنها حذف کند.

 کربوهیدرات های تصفیه شده کمتری بخورید

کربوهیدرات های تصفیه شده ارزش غذایی کمی دارند اما کالری بالایی دارند. این کربوهیدرات ها در نان سفید، غلات تصفیه شده و غذاها و نوشیدنی های شیرین وجود دارند.سعی کنید کربوهیدرات های تصفیه شده را با کربوهیدرات های پیچیده جایگزین کنید. اینها در میوه ها، سبزیجات و غذاهای غلات کامل وجود دارند.

 میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند کربوهیدرات‌های پیچیده را فراهم کنند که جایگزینی سالم و کم کالری برای کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده هستند.میوه ها و سبزیجات نیز فیبر را به رژیم غذایی اضافه می کنند. تحقیقات نشان می دهد که فیبر می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ – وضعیتی که با تجمع چربی احشایی و اضافه وزن مرتبط است – کاهش دهد و به تنظیم قند خون کمک کند.

به سراغ پروتئین های بدون چربی بروید

منابع پروتئین بدون چربی شامل آجیل، حبوبات و گوشت بدون چربی است. افزودن اینها به رژیم غذایی می تواند به تقویت احساس سیری بعد از خوردن غذا و کاهش هوس خوردن میان وعده های شیرین کمک کند.در عین حال، می تواند به کاهش یا حذف مصرف گوشت های چرب از جمله گوشت گاو و گوشت های فرآوری شده کمک کند. پروتئین ممکن است مهمترین درشت مغذی برای کاهش وزن باشد.اگر هدف شما کاهش وزن است، افزودن پروتئین ممکن است تنها موثرترین تغییری باشد که می توانید در رژیم غذایی خود ایجاد کنید.

پروتئین نه تنها می تواند به کاهش وزن شما کمک کند، بلکه ممکن است به شما در جلوگیری از به دست آوردن مجدد وزن نیز کمک کند.سعی کنید مصرف غذاهای با پروتئین بالا مانند تخم مرغ کامل، ماهی، حبوبات، آجیل، گوشت و محصولات لبنی را افزایش دهید. اینها بهترین منابع پروتئین برای رژیم غذایی شما هستند.

چربی های سالم را انتخاب کنید

مقداری چربی در رژیم غذایی در یک رژیم غذایی سالم ضروری است، اما همه منابع چربی به یک اندازه مفید نیستند.چربی های اشباع شده و چربی های ترانس می توانند به قلب آسیب بزنند و خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهند. آنها همچنین می توانند منجر به افزایش وزن شوند و ارتباط نزدیکی با ایجاد چربی احشایی دارند.مصرف چربی های سالم به جای آن می تواند به کاهش چربی کلی بدن کمک کند و طیف وسیعی از فواید را به همراه داشته باشد.

غذاهای پرچرب سالم عبارتند از:

 • آووکادوها
 • دانه های چیا
 • تخم مرغ
 • ماهی چرب
 • آجیل و کره آجیل
 • زیتون

روزانه ورزش کردن را عادت خود کنید

ورزش می تواند منجر به کاهش وزن در سراسر بدن، از جمله در اطراف شکم و کمر شود.کاهش چربی فقط در نواحی خاصی امکان پذیر نیست. این بدان معنی است که تمرینات هدفمند – مانند کرانچ و دراز و نشست – لزوما بهتر از سایر تمرینات چربی شکم را نمی سوزاند.

با این حال، این تمرینات می تواند عضلات شکم را تقویت و تقویت کند و آنها را مشخص تر نشان دهد.افزایش سطح فعالیت در طول روز به سوزاندن کالری کمک می کند. حرکت بیشتر همچنین می تواند ماهیچه ها را تقویت کند و خلق و خو را بالا ببرد.

نکاتی برای افزایش سطح فعالیت روزانه عبارتند از:

 • در صورت نشستن طولانی مدت استراحت های کششی منظم داشته باشید
 • به جای آسانسور از پله ها بروید
 • پیاده روی یا دوچرخه سواری به جای رانندگی یا حمل و نقل عمومی

ورزش های کاردیو را امتحان کنید

ورزش های قلبی عروقی یا کاردیو باعث پمپاژ قلب می شود. همچنین کالری می سوزاند و به کاهش چربی بدن و تقویت عضلات کمک می کند.برخی از تمرینات کاردیو عبارتند از:

 • پیاده روی
 • استفاده از دوچرخه ورزشی
 • شنا کردن

تمرینات تناوبی با شدت بالا را امتحان کنید

تمرین تناوبی با شدت بالا (HIIT) دوره‌های تمرین شدید را با دوره‌های فعالیت کم‌تر برای سوزاندن کالری جفت می‌کند.به عنوان مثال، HIIT ممکن است شامل یک چرخه پیاده روی به مدت ۳ دقیقه و سپس دویدن برای ۳۰ ثانیه باشد.به دلیل دوره‌های کوتاه درگیر، HIIT ممکن است راه خوبی برای سهولت در انجام یک برنامه ورزشی باشد.

 تمرینات قدرتی را امتحان کنید

تمرینات قدرتی می تواند وزن بدن را کاهش دهد زیرا بر ساخت توده عضلانی تمرکز دارد و عضله کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزاند.تمرینات قدرتی همچنین می تواند سلامت استخوان و مفاصل را بهبود بخشد. این به این دلیل است که ماهیچه‌های قوی‌تر بهتر می‌توانند از بدن حمایت کنند، که فشار روی استخوان‌ها و مفاصل را کاهش می‌دهد.

مصرف میان وعده را فراموش نکنید

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که بسیاری از افراد ممکن است آنرا از رژیم غذایی خود حذف کنند میان وعده است. شما نباید اجازه دهید که مدت طولانی گرسنه بمانید.دریافت میان وعده‌های مفید می‌تواند انرژی بدن را تامین کند و سوخت و ساز بدن را بهبود بخشد. برای میان وعده مقدار متعادلی از میوه خشک و یا مغزها گزینه‌های بسیار مفیدی هستند.

صبحانه‌ی پروتئینی مصرف کنید

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که به احساس سیری در طول روز کمک می‌کند، مصرف صبحانه کامل و پروتئینی است. تخم مرغ یا کره بادام زمینی از بهترین گزینه‌های موجود هستند و بهتر است شکر و کافئین زیادی را از این وعده حذف کرد و به مقدار متعادلی کربوهیدرات میل کرد.

کالری خود را بشمارید

سعی کنید کالری کمتری نسبت به کالری که می سوزانید بخورید تا مطمئن شوید که می توانید وزن کم کنید. شما مجبور نیستید به دنبال رژیم‌های سخت و رژیم‌های معمولی بروید، اما به خاطر داشته باشید که محتوای چربی شما باید حداقل یک سوم کل کالری دریافتی شما باشد. آنچه دوست دارید بخورید، اما کالری ها را بشمارید.

اکثر مردم می دانند که آنچه می خورید مهم است، اما بسیاری به طور خاص نمی دانند که چه می خورند.ممکن است فردی فکر کند که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا یا کم کربوهیدرات مصرف می کند، اما بدون پیگیری، به راحتی می توان میزان مصرف غذا را دست کم گرفت .ردیابی میزان مصرف غذا به این معنا نیست که شما باید هر چیزی را که می خورید وزن کرده و اندازه بگیرید. ردیابی میزان مصرف هر از گاهی برای چند روز متوالی می تواند به شما کمک کند تا مهمترین زمینه های تغییر را درک کنید.

نوشیدنی های معجزه آسا را ​​امتحان کنید

روز خود را با یک لیوان آب گرم با مقداری عسل و آب لیمو شروع کنید، زیرا به پاکسازی بدن از سموم و پاکسازی سیستم قبل از پر کردن غذا در طول روز کمک می‌کند. یک صبحانه متعادل حاوی میوه ها، غلات کامل و پروتئین میل کنید. اگر عادت به خوردن صبحانه سنگین ندارید، میتوانید به سراغ اسموتی ماست و میوه های خانگی بروید.

استرس خود را مدیریت کنید

استرس به ترشح هورمون کورتیزول در بدن منجر می‌شود. این هورمون می‌تواند مخربی برای متابولیسم درست بدن باشد و بسیاری از فعل و انفعالات بدن را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو برای بهبود سلامت بدن و دست یافتن به تناسب اندام باید راهکارهایی را برای مدیریت استرس پیش گرفت.

سخن پایانی

کاهش سایز و کاهش وزن ارتباط مستقیمی با هم دارند، اما گاهی می‌توان وزن را ثابت نگه داشت و با عضله‌سازی به کاهش سایز رسید. برای کاهش سایز و لاغری لازم است همزمان با رعایت رژیم غذایی، از یک برنامه ورزشی اصولی هم پیروی کرد.

هدف فیزیوتراپی ایرانیان کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

کلینیک فوق تخصصی سلامتی، درمانی و فیزیوتراپی ایرانیان ،  بهترین فیزیوتراپی در اصفهان


به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان    فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و …

شماره تماس فیزیوتراپی ایرانیان – بهترین فیزیوتراپی در اصفهان    ۰۳۱۹۱۶۲۰۰۰۲

سامانه نوبت دهی آنلاین فیزیوتراپی ایرانیان در اصفهان

با ما در اینستاگرام همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید