بعد از عمل دیسک گردن چه باید کرد ؟

جراحی دیسک گردن که معمولا با برش کوچکی در جلوی گردن انجام میگیرد، عملی بسیار موثر و کم عارضه برای بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک‌ گردن است. از مواری که در نتیجه جراحی دیسک گردن تاثیر گذار است ، مراقبت های بعد از عمل دیسک گردن می باشد. هنگامی…
جراحی دیسک گردن
مقالات فیزیوتراپی

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

گردن بسیار حساس و پیچیده است ، بنابراین زمان بهبودی عمل جراحی گردن بسته به فیزیولوژی شما ، نوع جراحی که انجام می شود و موارد دیگر متفاوت خواهد بود. البته ممکن است در مورد این موضوع کاملاً نگران باشید ، اما تا زمانی که دستورالعمل جراح خود را دنبال کنید ، دوره نقاهت را به خوبی پشت سر خواهید گذاشت.

به طور معمول بعد از انجام جراحی دیسک گردن ، ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا بهبودی کامل در دیسک آسیب دیده ایجاد شود. البته در این مدت بنا به توصیه پزشک بهتر است بیمار از ورزش های ایزومتریک کششی گردن استفاده نماید تا بهبود عارضه سریعتر شود.

البته زمان بهبودی در بیماران مختلف متفاوت بوده و بسته به شرایط جسمانی بیمار و همچنین دیگر بیماری هایی که ممکن است فرد به آن مبتلا شده باشد میزان این زمان ممکن است افزایش پیدا کند.

انجام فیزیوتراپی نیز می‌تواند به بهبود سریعتر این آرزو کمک کند. به همین منظور بنا به تجویز پزشک بعد از ۴ تا ۱۲ هفته از جراحی می توان فیزیوتراپی را شروع کرده و به مدت ۶ الی ۱۲ هفته این درمان را انجام داد.

بهبود زخم جراحی چه مدت طول میکشد؟

متوسط زمان لازم حدودا دو هفته از زمان جراحی میباشد که بستگی به سلامت عمومی بیماران، وضعیت تغذیه و ابتلا به بیماریهای دیگر مخصوصا دیابت دارد که ممکن است روند بهبودی زخم را طولانی کند. در این میان، مصرف سیگار روند ترمیم بافتی، چه استخوان و چه بافتهای نرم را به شدت مختل میکند و پرهیز از آن در هفته‌های بعد از عمل بسیار حیاتی است. معمولا از بخیه های قابل جذب برای راحتی بیمار استفاده میشود اما اگر به هر دلیل جراح شما بخیه غیر قابل جذب را بکار برند، معمولا بعد از ده روز تا دو هفته و اطمینان از جوش خوردن زخم بخیه ها کشیده میشوند.

چه مواردی را برای مراقبت از زخم باید رعایت کرد؟

دو هفته اول پس از جراحی مهمترین زمان برای مراقبت از زخم است که معمولا مدت زمان لازم برای نگه داشتن بخیه های زخم در مورد بخیه های غیرجذبی میباشد. بنابراین زخم محل جراحی را تمیز و پاکیزه نگاه دارید روزانه آنرا پاسمان استریل کنید و تغذیه ی مناسب داشته باشید. شما میتوانید برای پانسمان از بتادین استفاده کنید اما بهتر است پس از آغشته کردن زخم به بتادین، مجددا آن را با گاز مرطوب شده با سرم شستشو پاک کنید و با گاز استریل خشک و چسب زخم را بپوشانید.

پانسمانهای ضد آب هم که امروزه به راحتی در داروخانه ها در دسترس هستند جایگزین ساده و مناسبی برای گاز خشک و چسب جهت پوشاندن زخم میباشند و به بیمار اجازه استحمام با خیال راحت از عدم آلودگی زخم را میدهند. اگر جراحتان استفاده از گردن بند را برای مدتی به شما توصیه کرده، سعی کنید از خیس شدن زخم و پانسمان در زیر آن در اثر تعریق پیشگیری کنید. ده روز تا دو هفته پس از جراحی برای بررسی زخم به جراح خود مراجعه کنید.

میزان فعالیت بعد از جراحی

بعد از انجام عمل جراحی دیسک گردن به مدت چند هفته زمان لازم است تا بهبود کامل در عضلات و بافت های گردن ایجاد شود. در نتیجه بهتر است در این مدت هیچ گونه حرکت شدید و ناگهانی انجام نداده و بسیار با احتیاط عمل کنید.

در هفته های اول بعد از عمل جراحی به هیچ عنوان نباید اجسام سنگین بلند کرده و نهایتاً اجسامی را باید بلند کنید که کمتر از ۴ کیلوگرم وزن داشته باشد. همچنین اجسام را باید در نزدیک بدن نگه داشته تا فشار کمتری به عضلات گردن وارد شود.

در هنگام انجام کارهای روزمره از بالا بردن گردن سر خودداری کنید. علاوه بر آن در هنگام مسواک زدن یا شستن صورت به سینک روشویی تکیه کرده وهنگام غذا خوردن و یا تعویض پانسمان بسیار احتیاط کنید.

تا چند ماه بعد از عمل جراحی دیسک گردن بهتر است از ورزش های شدید و دارای برخورد استفاده نکنید. بهترین ورزش ها برای افرادی که دیسک گردن خود را جراحی کرده اند ورزش های سبک و آرام است. به همین جهت استفاده از حرکات ورزشی در فیزیوتراپی بیشتر توصیه می شود.

رانندگی بعد از جراحی

بعد از انجام عمل جراحی نیز سعی کنید تا یک الی دو هفته از رانندگی کردن اجتناب کنید، زیرا رانندگی میتواند باعث ایجاد حرکت های شدید و ناگهانی در گردن شده این امر می‌تواند برای دیسک گردن و عضلات خطرناک باشد. اما در صورت وجود شرایط اضطراری و یا اجبار به رانندگی بهتر است از از گردنبند های طبی استفاده کرده تا جایی از حرکت های شدید جلوگیری شود.

فیزیوتراپی بعد از عمل

بعد از جراحی حتما شما توسط یک فیزیوتراپیست معاینه خواهید شد تا با باررسی شرایط شما تمریناتورزشی که لازم است در حین بهبود انجام دهید را به شما اموزش دهد. همچنین به شما درباره انجام کار های روزمره به ویژه بلند شدن از رخت خواب بدون وارد کردن فشار به گردن را آموزش خواهد داد.با این حال ، برای چند روز یا هفته های اول پس از عمل طبیعی است که گردن شما در ابتدا سفت و درد ناک شود. همچنین تعداد جلسات لازم و فاصله زمانی بین آن ها جهت انجام فیوزتراپی را مشخص خواهد کرد.

اضطراب جراحی

یک مورد که برای بهبودی بیمار خوب نمی باشد ، اضطراب قبل و بعد از عمل است.زمانی که بیمار دچار اضطراب و استرس می باشد ، بدن از هورمون هایی در بدن ترشح شده که تأثیر بدی بر سیستم ایمنی و دفاع بدن می گذارند . این اضطراب و استرس کاملا طبیعی می باشد اما درباره آن بهتر است با پزشک مشورت نمایید. اعتماد به جراح یکی از عوامل تاثیر گذار برای کاهش این استرس می باشد. از این رو برای انجام جراحی ، حتما به دنبال بهترین جراح دیسک گردن باشید.

چه مواردی را باید در مورد بستن گردنبند رعایت کرد؟

در صورتی که جراح شما برایتان گردنبند تجویز نموده‌اند، دقت کنید که سایز آن باید مناسب شما باشد وگرنه نه تنها باعث درد و ناراحتی در زمان استفاده از آن میشود بلکه ممکن است مشکلاتی را هم ایجاد کند؛ مثلا اگر سایز آن کوچک باشد سبب تعریق و خیسی پانسمان و خطر عفونت میشود، به چانه یا قسمتی از گردن فشار آورده و زخم ایجاد میکند و اگر بزرگ باشد عملا استحکامی ایجاد نخواهد کرد و بستن آن بی فایده است.

استفاده از گردنبند برای ایجاد محدودیت در حرکت گردن و کمک به ترمیم و جوش خوردن استخوان در محل جراحی است، پس در طی روز بهتر است بسته باشد تا حرکت گردن کنترل شود و در شب میتوان ضمن استفاده از بالش مناسب آن را باز کرد.

بعد از جراحی دیسک گردن چه زمانی میتوان حمام کرد؟

گرچه فاصله بین دو لبه زخم در فاصله ۴۸ تا ۷۲ ساعت پر میشود ولی به هر حال بی احتیاطی در مراقبت از زخم میتواند خطرناک باشد؛ پس بهتر است هفت تا ده روز پس از عمل، زخم شما با آب در تماس نباشد؛ به نظر میرسد گزینه مناسب استفاده از پانسمانهای ضد آب موجود در بازار است. در صورتی که ده تا چهارده روز پس از جراحی زخم شما توسط جراحتان دیده شد و از نظر ایشان خوب و قابل قبول بود، شما میتوانید با خیال راحت استحمام کنید.

فعالیت روزانه پس از جراحی دیسک گردن

توجه کنید شما بدلیل محدودیتهایی که درد ناشی از فتق دیسک برای فعالیتهای روزانه شما بوجود آورده بود تحت عمل جراحی قرار گرفته اید و هدف جراح بازگرداندن شما به زندگی معمولی تان است؛ بنابراین استراحت مطلق حتی روز پس از جراحی به هیچ عنوان توصیه نمی شود؛ اما تا زمان بهبودی کامل زخم و التیام بافتهای عمقی تر و عضلات که بطور میانگین چهار تا شش هفته طول میکشد، از راه رفتن و نشستن طولانی پرهیز کنید، استفاده از موبایل و یا هر فعالیت دیگری که سبب خم شدن گردن شما به پایین شود را به حداقل برسانید، رانندگی نکنید تا زمانی که پزشکتان به شما اجازه آن را بدهد (حدود شش هفته بعد از عمل)

زیرا برای رانندگی لازم است گردن متناوب به طرفین بگردد و به محل جراحی فشار وارد کند، نماز را نشسته پشت میز بخوانید و مهر را بالا آورده و روی پیشانی قرار دهید و روی تخت با تشک ابری سفت یا پنبه‌ای و بالش طبی یا با ارتفاع مناسب برای هم راستا شدن سر و گردن با بدن استراحت کنید؛ اما به زندگی عادی با مراعات این موارد باز گردید. چه استراحت مطلق و بی‌حرکتی و چه فعالیت بیش از حد که سبب فشار به عضلات میشوند میتوانند برای شما مضر باشند.

روی شکم نخوابید

هرگز روی شکم نخوابید و برای پایین آمدن از تخت ابتدا به پهلو بچرخید و سپس با آویزان کردن پاها به پایین روی تخت بنشینید و بعد بایستید؛ برای خوابیدن روی تخت هم معکوس این ترتیب را رعایت کنید. میتوانید با یک دست زیر سر خود را بگیرید تا فشار روی گردن در زمان تغییر حالت کمتر شود.

اگر به هر دلیل مثل ضعف عضلات دست و پا یا صلاحدید پزشک لازم است استراحت مطلق داشته باشید چند مورد را در نظر بگیرید: حرکت پاها و ماساژ و ورزش آنها، استفاده از جوراب واریس، رژیم غذایی نرم ، تزریق مرتب آمپول ضدانعقاد که احتمالا توسط پزشکتان توصیه میشود، تغییر وضعیت خوابیدن به پشت یا دو پهلو بصورت متناوب و توجه به هر نوع قرمزی پوست در ناحیه باسن یا پاشنه پاها که میتواند اولین نشانه زخم بستر باشد.

با درد گردن و شانه و دست و گزگز یا تورم دستها بعد از جراحی دیسک گردن چه باید کرد؟

وجود درد در محل عمل جراحی تا چند هفته پس از جراحی قابل انتظار است و نباید شما را نگران کند اگر درد تیر کشنده به دستتان کمتر شده یا بهبود یافته یعنی جراحی شما موفقیت آمیز بوده است. درد محل جراحی به تدریج رو به بهبود خواهد رفت، اما گزگز دستها که ممکن است از قبل از عمل وجود داشته باشد و یا بعد از عمل خود را نشان دهد احتمالا زمانی بیش از یکی دو ماه برای بهبودی نیاز دارد و اگر شما مبتلا به بیماریهای زمینه‌ای مثل دیابت باشید، سهمی از این گزگز و خواب رفتگی میتواند مربوط به آن باشد که در این صورت ممکن است بطور کامل برطرف نگردد.

کم حرکتی ثانویه به درد ممکن است سبب تورم مختصری در پاها شود که معمولا با بالا قرار دادن آنها و خوابیدن در طول شب بهتر میشود؛ اما تورم شدید، دردناک، توام با قرمزی و سفتی در عضلات خصوصا در یکی از پاها یا یکی از دستها ممکن است نشانه اول ایجاد لخته در عروق باشد که ذاتا مهم و گاهی خطرناک بوده و نیازمند توجه جدی و بررسی و درمان است.

چه داروهایی را باید بعد از جراحی مصرف کرد؟

در طی چند روز اول بعد از عمل ، طبیعتاً درد وجود دارد که باید انتظار داشت. اما می توان آن را به میزان کافی توسط دارو کنترل کرد. داروهای تجویزی توسط پزشک برای کنترل درد و جلوگیری از عفونت می باشد . به همین دلیل مهم است که سر وقت و مرتب تا اتمام آن ها با توجه به توصیه های جراح مصرف شوند.

آنتی بیوتیک  ها

آنتی بیوتیک های خوراکی معمولا برای مدتی بعد عمل جراحی تجویز میشوند. این داروها را بطور منظم و با دستور پزشک مصرف کنید. بسیاری از این داروها سبب درد ،سوزش و نفخ معده و تهوع میشوند، اگر این علائم شدید بود میتوانید از پزشک خود برای قطع یا تغییر آنها مشورت بگیرید خصوصا اگر این حالات مانع تغذیه مناسب شما شوند قطعا مضر و آسیب رسان خواهند بود چرا که تغذیه مناسب بعد عمل جراحی برای ترمیم زخم ضروری است.

داروهای ضد التهاب

 برای کاهش درد محل جراحی و تسکین التهاب بافتهای برش خورده استفاده میشوند، داروهایی مانند دیکلوفناک و سلکوسیب و … همانطور که اشاره شد عملکرد این داروها محدود به تسکین درد نیست، نقش ضدالتهابی آنها میتواند به کنترل التهاب محل عمل و بازگشت سریعتر شما به زندگی عادی کمک کند.

مولتی ویتامین ها

به منظور تسریع در التیام زخم تجویز میشوند نیز جایگاه خود را دارند و در صدر این مکملها، ویتامین ث قرار دارد. مصرف کلسیم هم سهم زیادی در بهبود و جوش خوردن استخوانها دارد و معمولا به صورت مکمل تجویز میشود و در مواردی دارویی به نام کلسیتونین برای افزایش جذب کلسیم به استخوانها به شکل اسپری بینی اضافه میگردد و شما میتوانید با خوردن لبنیات، کلسیم بیشتری نیز به بدن خود برسانید مگر اینکه مشکل زمینه‌ای مثل مشکلات کلیوی یا پاراتیروئید یا بیماریهای مرتبط با متابولیسم کلسیم داشته باشید. گاهی به دلیل پوکی استخوان شدید از داروهای تزریقی زیرجلدی برای درمان سریع آن و کمک به جوش خوردن استخوانها استفاده میگردد.

داروهای تقویت و تسکین دهنده ی بافتهای عصبی تحریک شده

 مانند گاباپنتین و پره گابالین که در برخی بیماران که آسیب بافت عصبی به دلیل فشار دیسک بیرون زده جدی و شدید بوده و خصوصا سبب دردهای سازشی و گزگز شده اند بکار میروند.

داروی تزریقی ضدانعقاد

 در اکثر بیماران بعد از جراحی خصوصا سنگین ستون فقرات استفاده میشود. این دارو در زیر پوست اطراف ناف تزریق میگردد و بعد از دو سه بار تزریق توسط فرد آموزش دیده، خود شما میتوانید این کار را تا مدتی که جراحتان صلاح بداند ادامه دهید.

در چه صورتی فورا باید به پزشک جراح خود مراجعه کنم؟

  • هرنوع ترشح از محل عمل جراحی
  • هرنوع تورم غیرعادی در محل عمل یا دستها یا پاها با ویژگیهایی که در بالا ذکر شد
  • تب بالا و مداوم بیش از دو روز
  • سردرد شدید
  • حساسیت به داروها مانند خارش و قرمزی پوست و علائم گوارشی شدید
  • احساس ناتوانی در دفع ادرار و بی اختیاری ادرار
  • درد شدید و پیشرونده در دستها خصوصا همراه با احساس ضعف در حرکت آنها یا اختلال در راه رفتن

کلینیک مجهز و تخصصی فیزیوتراپی ایرانیان در اصفهان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان، باشگاه بدنسازی ایرانیان و استخر آب درمانی ایرانیان تمام تلاش خود را برای بهبود بیماران به کار گرفته است. این مجموعه تحت مدیریت علی رضا صدیقی و دکتر مهدی صدیقی متخصص طب فیزیوتراپی و توانبخشی اداره می گردد. برای آشنایی بیشتر با مجموعه سلامت ایرانیان و خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید به صفحه اینستاگرام فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه نمایید.

با ما در اینستاگرام همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button